Wydrukuj tę stronę
czerwiec 06, 2012

Rzeszów, Podkarpackie Dni Demokracji Lokalnej zorganizowane przez Sejmik Województwa Podkarpackiego

rzeszow_podkarpackie_dni_demokracji_lokalnejW dniach 4 - 5 czerwca 2012 r. ponad dwustu studentów i licealistów uczestniczyło w Podkarpackich Dniach Demokracji Lokalnej zorganizowanych przez Sejmik Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie.


Dwudniowe wydarzenie obfitowało w wykłady, panele dyskusyjne, a także prelekcje i warsztaty skoncentrowane na tematyce samorządu terytorialnego. Zainicjowane po raz pierwszy przedsięwzięcie skierowane było przede wszystkim do studentów uczelni wyższych, uczniów podkarpackich szkół średnich, a także przedstawicieli samorządów lokalnych z terenu naszego województwa.

Imprezę otworzyła Przewodnicząca Sejmiku Województwa Podkarpackiego - Teresa Kubas – Hul, która wraz z Patronami wydarzenia, Poseł do Parlamentu Europejskiego - Elżbietą Łukacijewską oraz Posłem na Sejm RP - Zbigniewem Rynasiewiczem ogłosiła konkurs na pracę pisemną zatytułowany „Mój pomysł na zmiany w Polsce”. Nagrodą w tym konkursie, którego finał odbędzie się w październiku br. jest m.in. miesięczny staż w Parlamencie Europejskim ufundowany przez Panią Poseł!

Wykład inaugurujący wygłosił jeden z najlepszych znawców samorządu terytorialnego w Polsce  - prof. Zygmunt Niewiadomski. Ponadto, podczas pierwszego dnia odbyły się również praktyczne warsztaty, podczas których radni wprowadzili uczestników w specyfikę funkcjonowania komisji sejmikowych, którym przewodniczą.

Po warsztatach odbyły się krótkie prelekcje na temat sensu i potrzeby funkcjonowania stowarzyszeń lokalnych i ich działalności oraz panel dyskusyjny dotyczący roli młodych osób w samorządzie. Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego - Sławomir Miklicz, Poseł na Sejm RP - Zbigniew Rynasiewicz, przedstawicielka podkarpackiego Sejmiku Studenckiego oraz przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Rzeszowie dyskutowali, czy dla młodych osób kwestie aktywności, obywatelskości oraz szanse zaistnienia w sferze społecznej mają znaczenie. Na zakończenie pierwszego dnia o funkcjonowaniu sejmiku województwa z przymrużeniem oka opowiedzieli redaktorzy: Adam Mokrzycki z TVP Rzeszów, Monika Domino z Radia Rzeszów oraz Małgorzata Bujara z Gazety Wyborczej.

Drugi dzień skoncentrowany był przede wszystkim na roli mediów w regionalnym i lokalnym życiu społecznym. Po 20 latach demokratycznych doświadczeń naszego kraju wytworzyły się już określone relacje pomiędzy regionalną i lokalną władzą a mediami. Często świadczą one o sile regionu, integrują społeczność, pozwalają budować coraz lepsze stosunki na linii władza – obywatel.

Zakończone we wtorek Podkarpackie Dni Demokracji Lokalnej okazały się sukcesem i dlatego już teraz Sejmik Województwa Podkarpackiego zapowiada nową odsłonę tego wydarzenia w przyszłym roku, natomiast Elżbieta Łukacijewska z przyjemnością ponownie obejmie go swoim Patronatem Honorowym.

Podkarpackie Dni Demokracji Lokalnej zorganizowane przez Sejmik Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie (4-5.06.2012)

{myFlickr}feed=photoset, photoset_id=72157630064283732{/myFlickr}