Wydrukuj tę stronę
maj 21, 2012

Sanok, Udział Elżbiety Bieńkowskiej, Minister Rozwoju Regionalnego w uroczystym otwarciu Galerii Zdzisława Beksińskiego

otwarcie_galerii_beksinskiegoW dniu 18 maja 2012 r. gościła w Sanoku Elżbieta Bieńkowska, Minister Rozwoju Regionalnego. Pani Minister przyjechała na Podkarpacie na zaproszenie Elżbiety Łukacijewskiej, Poseł do Parlamentu Europejskiego. Okazją do odwiedzenia naszego regionu była uroczysta inauguracja galerii prac Zdzisława Beksińskiego.


W otwarciu ekspozycji wzięła również udział Małgorzata Chomycz-Śmigielska, Wojewoda Podkarpacki; Anna Kowalska, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, Sławomir Miklicz Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego oraz Sebastian Niżnik, Starosta Sanocki.

Twórczość sanockiego plastyka nie jest obca Pani Minister, co więcej, jak sama powiedziała, Minister Bieńkowska jest wielką miłośniczką dzieł Beksińskiego. Po zakończeniu uroczystości na Zamku, Pani Poseł zaprosiła Minister Bieńkowską do odwiedzenia sanockiego Skansenu.

Galeria Zdzisława Beksińskiego, w której oprócz dorobku, obejrzeć można także przeniesioną tu z Warszawy pracownię artysty, usytuowana jest w nowym - południowym skrzydle sanockiego Zamku. Beksiński uczynił Muzeum Historyczne w Sanoku swym jedynym spadkobiercą, a ostatnią wolą artysty było, aby jego majątek został przeznaczony na budowę jego Galerii. Majątek twórcy nie wystarczyłby na pokrycie kosztów dobudowy skrzydła, dlatego też sięgnięto po środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Otwarcie Galerii Beksińskiego było jednym z wielu wydarzeń w ramach odbywającej się w miniony weekend II edycji Nocy Kultury Galicyjskiej. Pozostałe atrakcje, jakie przygotowali dla Sanoczan organizatorzy – Powiat Sanocki oraz Elżbieta Łukacijewska to między innymi spektakl Teatru Bagatela, koncerty (Dva, Camero Cat, Czesław Śpiewa), piknik literacki, filmowe wspomnienie o Beksińskim, a także bezpłatne zwiedzanie do późnych godzin Miasteczka Galicyjskiego, Skansenu i Muzeum Historycznego.

Otwarcie Galerii Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (18.05.2012)

{myFlickr}feed=photoset,photoset_id=72157629836888044{/myFlickr}