Wydrukuj tę stronę
marzec 17, 2012

Jasionka, Konferencja pt. "Wspólna Polityka Rolna 2013 plus - reforma na rozdrożu"

wspolna_polityka_rolna_2013_plusW dniu 17 marca 2012 r., Elżbieta Łukacijewska, Poseł do Parlamentu Europejskiego wzięła udział w międzynarodowej konferencji pt. "Wspólna Polityka Rolna 2013 plus - reforma na rozdrożu", która odbyła się w Jasionce k. Rzeszowa. W wydarzeniu uczestniczyli ponadto Minister Rolnicta i Rozwoju Wsi RP - Pan Marek Sawicki, były Przewodniczący Parlamentu Europejskiego - prof. Jerzy Buzek, oraz reprezentant Komisarza UE ds. Rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich - Daciana Cioloşa - Pan Jerzy Plewa, Zastępca Dyrektora w Dyrekcji Generalnej AGRI Komisji Europejskiej.


Organizatorem konferencji był Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Jej głównym celem była dyskusja na temat reformy Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej, po rocznej debacie i przedstawieniu propozycji legislacyjnych przez Komisję Europejską. Po polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej spotkanie to pozwoliło na wymianę poglądów i zwrócenie uwagi na istotne dla naszego kraju problemy.

Konferencja towarzyszyła obchodom rocznicy śmierci Józefa Ślisza, jednego z twórców solidarnościowego ruchu rolniczego w Polsce, dlatego też jej początek stanowiły obchody w kościele i na cmentarzu parafialnym w Łące k. Rzeszowa.

Następnie, wydarzenie otworzył Pan Marek Zagórski, a po nim kontynuował Pan dr hab. Aleksander Hall, który wspominał Józefa Ślisza oraz Pan Dariusz Młotkiewicz, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP. 

Po początkowych wystąpieniach przyszedł czas na nadanie honorowej odznaki prof. Jerzemu Buzkowi, który z rąk Teresy Kubas-Hul, Przewodniczącej Sejmiku Województwa Podkarpackiego, otrzymał tytuł "Zasłużonego dla Województwa Podkarpackiego".

Kolejnym etapem konferencji były wystąpienia prelegentów nt. niejasnej przyszłości płatności bezpośrednich oraz propozycji modyfikacji wniosków legislacyjnych Komisji Europejskiej.

Po krótkiej przerwie miała miejsce główna debata dnia pt "Reforma na rozdrożu", w której wystąpili Panowie Artur Balazs, prof. Jerzy Buzek, dr Jerzy Plewa, dr Marek Sawicki oraz dr Czesław Siekierski. Dyskusję moderowała Pani Danuta Holecka z TVP Info.

Na koniec konferencji zaprezentowane zostały specjalnie przygotowane na tę okazję wystąpienia Daciana Cioloşa, Komisarza UE ds. Rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich; Paulo de Castro, Przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi (AGRI) w Parlamencie Europejskim oraz Mette Gjerskov, Minister ds. Żywności, Rolnictwa i Rybołóstwa Danii, która obecnie sprawuje Prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.

Udział Pani Poseł w spotkaniu związany był z niedawnym przejściem do Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi (AGRI) Parlamentu Europejskiego oraz toczącymi się obecnie pracami nad reformą Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej.

Konferencja Wspólna Polityka Rolna 2013 plus - reforma na rozdrożu w Jasionce (17.03.2012)

{myFlickr}feed=photoset, photoset_id=72157629240916012{/myFlickr}