Wydrukuj tę stronę
marzec 06, 2012

Rzeszów, III Edycja Konferencji pt. "Kobieta Aktywna"

kobieta_aktywna_2012W dniu 2 marca 2012 r. za sprawą Elżbiety Łukacijewskiej, Poseł do Parlamentu Europejskiego w Hotelu Prezydenckim w Rzeszowie, mieszkanki Podkarpacia spotkały się po raz trzeci na III Edycji Konferencji „Kobieta Aktywna”.


Podczas dwóch godzin, prawie 700 kobiet z całego Województwa Podkarpackiego mogło wysłuchać wystąpień dotyczących aktywności kobiet w oparciu o siłę młodości oraz siłę doświadczenia, a także podyskutować na temat priorytetowych wyzwań jakie stawia przed nimi dzisiejsza rzeczywistość. Na zaproszenie Pani Poseł, do Rzeszowa przyjechały Jolanta Kwaśniewska, była Pierwsza Dama RP, założycielka i prezes Fundacji „Porozumienie bez barier” oraz Olga Frycz, aktorka młodego pokolenia, która zasłynęła swoją rolą w obrazie Jacka Borcucha „Wszystko, co kocham”. Wtórowały im podkarpackie nazwiska niezwykłych Pań: Iga Dżochowska, Dyrektor Centrum Kultury Japońskiej w Przemyślu; Małgorzata Kucharska, Prezes Podkarpackiego Klubu Biznesu; Danuta Kowalczyk, Prezes Towarzystwa Rodzin Wielodzietnych; Marta Podulka, Wokalistka zespołu 7Sekund; Justyna Szepieniec, właścicielka Hotelu i Restauracji „Jaś Wędrowniczek” w Rymanowie, himalaistka oraz Izabela Kołodziej, młoda i niezwykle ambitna studentka, liderka wielu organizacji młodzieżowych.

Uroczysta inauguracja konferencji rozpoczęła się pokazem krótkiego filmu, w którym to Panowie m.in. były Przewodniczący Parlamentu Europejskiego - prof. Jerzy Buzek oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP - Bogdan Zdrojewski wypowiedzieli się na temat aktywności Pań, z którymi na co dzień mają do czynienia. „Polek nie trzeba przekonywać do aktywności. Panie w naszym kraju są i zawsze były przykładem pracowitości, zaradności i odwagi, przy jednoczesnym zachowaniu atrybutów kobiecości takich jak ciepło, empatia, opiekuńczość, uroda. Fantastycznie łączycie karierę zawodową z życiem rodzinnym, przynajmniej większość z Was. My mężczyźni możemy uczyć się od Was świetnej organizacji czasu i wielozadaniowości. To dla nas zawsze trudne aby zajmować się kilkoma sprawami jednocześnie” - podsumował prof. Jerzy Buzek, swego czasu okrzyknięty pierwszym feministą Europy. Moderatorem spotkania był Artur Andrus, polski dziennikarz, poeta, artysta kabaretowy i konferansjer, który już od pierwszych chwil nadał mu niepowtarzalny, niezwykle ciepły i trochę „zaczepny” charakter, zdobywając w ten sposób serca wszystkich zgromadzonych Pań.

III edycja "Kobiety Aktywnej" to nie tylko ważne nazwiska, to również istotna wartość merytoryczna. Dwa panele poświęcone sile kobiety zdeterminowanej przez młodość oraz poprzez doświadczenie, jakiego nabywa ona przez całe swoje życie. Na pytanie prowadzącego, co jest prawdziwym motorem do działania padały różne, ale za każdym razem niezwykle inspirujące odpowiedzi. Izabela Kołodziej: - Uwielbiam co rok, dwa lata, zmieniać miejsce zamieszkania. To dodaje mi energii. Uwielbiam uczyć się nowych miast, kultury, języka. Aktorka Olga Frycz podkreśliła znacząco: „Nie ma limitu wieku na realizację marzeń”. W drugim panelu prym wiodła oczywiście Jolanta Kwaśniewska, która opowiadała o swoich trudnych początkach w Pałacu Prezydenckim oraz o wsparciu, jakie na co dzień dostaje ze strony swojego męża, który jednocześnie jest jej najlepszym przyjacielem. Z kolei Danuta Kowalczyk, Prezes Towarzystwa Rodzin Wielodzietnych podkreśliła siłę jaką daje pomoc drugiemu człowiekowi „Myślę, iż działaczem jest się do końca życia – nie można sobie powiedzieć od jutra nic nie robię”.

W ramach podsumowania konferencji, prowadzący Artur Andrus poprosił Panie zasiadające na kanapach, o powiedzenie kilku dobrych słów na temat mężczyzn. Jak można było się spodziewać z ich ust padły stwierdzenia, które najlepiej podsumowują słowa, że spotkanie świata kobiety i świata mężczyzny to najtrudniejsza, ale jednocześnie najpiękniejsza konieczność życia.

Wydarzenie, swoimi występami uświetniły finalistka programu "Mam Talent" - Marta Podulka oraz pianistka i menedżer kultury japońskiej Atsuko Ogawa. W związku ze zbliżającym się świętem kobiet, prowadzący wraz z Elżbietą Łukacijewską złożyli serdeczne życzenia wszystkim Paniom, na które dodatkowo czekała miła niespodzianka w postaci czerwonej róży.

Nad III Edycją Konferencji „Kobieta Aktywna” Patronat Honorowy sprawowała Pani Anna Komorowska, Pierwsza Dama RP, która w zeszłym roku była również Gościem wydarzenia.

III Edycja Konferencji Kobieta Aktywna (2.03.2012)

{myFlickr}feed=photoset, photoset_id=72157629525468899{/myFlickr}

{myFlickr}feed=photoset, photoset_id=72157628917716967{
/myFlickr}