Inicjatywy

karpaty_baner

 ---

miniatura kierunek_bruksela

---

zakaz_ruchu_pieszych_male

---

w_brukseli_i_strasburgu_baner

na_podkarpaciu_baner

---

wizyty_studyjne_baner

staze_praktyki_baner

---

porady_prawne_baner

wspieram_baner

Biuletyn

baner-biuletyn

 

 

Spotkanie Podkarpackiego Stowarzyszenia Głuchych z przedstawicielami rzeszowskich placówke medycznych w celu omówienia problemu dostępu osób głuchych do opieki zdrowotnej. PDF Drukuj Email

W dniu 8 maja 2017 r. odbyło się spotkanie zarządu Podkarpackiego Stowarzyszenia Głuchych w Rzeszowie z przedstawicielami największych publicznych oraz prywatnych jednostek medycznych z tego miasta. Organizatorem spotkania była Poseł do Parlamentu Europejskiego, Elżbieta Łukacijewska.

Od wielu lat współpracuję ze Stowarzyszeniem i doskonale znam ich problemy. Już wielokrotnie interweniowałam tam gdzie mogłam pomóc. Obecnie od dłuższego czasu staramy się znaleźć rozwiązanie, które poprawi dostępność osób głuchoniemych do lekarzy, zarówno w tych nagłych przypadkach jak i do specjalistów”- mówiła w trakcie spotkania Poseł Elżbieta Łukacijewska. Z kolei jak podkreślała Pani Katarzyna Hul z Podkarpackiego Stowarzyszenia Głuchych „często ważne jest przede wszystkim szybkie działanie i komunikowanie się z osobą niesłyszącą”. Dla osób głuchoniemych, podobnie jak dla osób słyszących, zdrowie jest najważniejsze, a kontakt z lekarzem nie posługującym się językiem migowym, bywa dla pacjenta niesłyszącego bardzo trudny.

Niejednokrotnie bywa tak, że na wizytę u lekarza, dorosły niesłyszący musi przyjść z własnym, zdrowym dzieckiem, które występuję w roli słuchacza. Tylko wyobraźmy sobie, że lekarz musi przekazać ustami dziecka, że jego rodzic ma chorobę nowotworową. To nie są wcale odosobnione przypadki. Ale są to sytuacje niedopuszczalne. Stąd pomysł, aby do rozmowy zaprosić przedstawicieli szpitali, przychodni oraz administracji publicznej, aby wspólnie znaleźć rozwiązanie, które takie sytuacje zniweluje.” - komentuje Poseł Elżbieta Łukacijewska.

Obecnie, według danych Podkarpackiego Stowarzyszenia Głuchych, w samym Rzeszowie mieszka około 300 osób niesłyszących. W całym województwie jest to prawie 2000 osób. Należy jednak zaznaczyć, że są to statystyki zaniżone ponieważ opierają się o liczbę członków zarejestrowanych w różnego rodzaju stowarzyszeniach, a wielu niesłyszących po prostu nie uczestniczy w życiu społecznym.

Dzisiejsze spotkanie pozwoliło nam nawiązać realny kontakt z placówkami medycznymi, które również są świadome problemów i barier z jakimi borykają się osoby głuche. Kolejnym krokiem będzie wspólne przygotowanie rekomendacji oraz propozycji możliwych rozwiązań. Widać ogromną chęć współpracy ze strony środowiska medycznego, co nas niezwykle cieszy. Pierwsze kroki będziemy stawiać w Rzeszowie, ale moim marzeniem jest stworzenie rozwiązania, które obejmie całe województwo.” - podsumowuje Elżbieta Łukacijewska.

Na zakończenie spotkania zarząd Podkarpackiego Stowarzyszenia Głuchych przekazał wszystkim przybyłym specjalną broszurę „Język migowy medycznie. Ratownictwo medyczne.” Jest to materiał dydaktyczny przygotowany przez członków Stowarzyszenia właśnie po to, aby ułatwić komunikowanie się personelu medycznego z niesłyszącym pacjentem.

 

  Facebook Twitter Poleć na Gadu-Gadu Wykop Śledzik

baner-kalendarz-pe

O mnie w sieci

omws-facebook

omws-nk

omws-youtube

omws-flickr

omws-poeuropejsku

newshub_logo

vote_watch_logo

Sonda

Gdzie najczęściej śledzisz informacje o aktywności Elżbiety Łukacijewskiej?
 
stopka-poczta stopka-cms stopka-memo

© 2017 - Copyright by Elżbieta Łukacijewska / Wszelkie prawa zastrzeżone przez Elżbieta Łukacijewska                                                                                      Realizacja netica.eu