Inicjatywy

karpaty_baner

 ---

miniatura kierunek_bruksela

---

zakaz_ruchu_pieszych_male

---

w_brukseli_i_strasburgu_baner

na_podkarpaciu_baner

---

wizyty_studyjne_baner

staze_praktyki_baner

---

porady_prawne_baner

wspieram_baner

Biuletyn

baner-biuletyn

 

 

Region
Informacja o funkcjonowaniu biura poselskiego w Rzeszowie w dniu 24.07.2017 r. PDF Drukuj Email

Szanowni Państwo, informujemy, że w dniu 24 lipca 2017 r. (poniedziałek) Biuro Poselskie w Elżbiety Łukacijewskiej, Posła do Parlamentu Europejskiego w Rzeszowie będzie nieczynne. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego już od najbliższego wtorku 25 lipca 2017 r.

 

  Facebook Twitter Poleć na Gadu-Gadu Wykop Śledzik
Rzeszów, Podsumowanie "Akcji Laurka" PDF Drukuj Email

podsumowanie_laurka_elzbieta21 czerwca 2017 r. nastąpiło oficjalne zakończenie i podsumowanie Akcji Laurka  – Mamo! Tato! Kochasz? Zbadaj się !która z inicjatywy Elżbiety Łukacijewskiej, Poseł do Parlamentu Europejskiego, przy współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Walki z Chorobami Nowotworowymi SANITAS wystartowała 27 marca br.

Projekt miał na celu upowszechnienie korzystania z badań profilaktycznych wśród rodziców przedszkolaków, gdyż świadomość potrzeby ich wykonywania jest w naszym społeczeństwie bardzo niska. Badania profilaktyczne umożliwiają wczesne wykrycie wielu chorób, a tym samym - zastosowanie, mniej inwazyjnych metod leczenia. Niestety, jak pokazują dane dotyczące nowotworów piersi, jajników, szyjki macicy, nowotworu płuc czy jelita grubego, wiele osób nie przeprowadza badań profilaktycznych. Prośba dziecka, aby zarówno jego Mama jak i Tato poddali się badaniom, może uzmysłowić obojgu Rodzicom ich znaczenie.
Jak podkreśla pomysłodawczyni projektu Elżbieta Łukacijewska „Kobiety i mężczyźni, których dzieci są we wczesnym wieku przedszkolnym, najczęściej mają mało czasu dla siebie przez co zaniedbują profilaktykę. Więź miedzy rodzicami a dzieckiem jest bardzo silna . Prośba dziecka, aby jego mama czy tato poddali się badaniom profilaktycznym, może uzmysłowić im potrzebę i rangę tych badań.”

Do udziału w Akcji Laurka zgłosiło się 46 przedszkoli z terenu całego województwa podkarpackiego. Ostatecznie w akcji udział wzięło 4116 dzieci, z których każde przygotowało dla swoich rodziców laurkę z przesłaniem: Mamo! Tato! Kochasz? Zbadaj się! Przedszkolaki dowiedziały się o potrzebie stosowania profilaktyki zdrowotnej. Od teraz wiedzą jak ważne jest to, aby ich rodzice regularnie się badali.
"
Jeśli chociaż kilkoro rodziców, którzy otrzymali od swoich iskierek laurkę, pomyślało i udało się na profilaktyczne badania, jest to duży sukces akcji.” - mówi Anna Nowakowska ze Stowarzyszenia SANITAS.

Każde z dzieci, które przygotowały laurkę, otrzymało naklejki z informacją o akcji. Do przedszkoli trafiły również komiksy, poświęcone tematyce zdrowotnej.

W ramach Akcji Laurka ogłoszony został konkurs dla przedszkoli na najpiękniejsze prace z hasłem akcji. Spośród nadesłanych laurek wybrane zostały trzy najlepsze przedszkola. W gronie zwycięzców znaleźli się: Samorządowe Przedszkole w Przecławiu, Przedszkole Samorządowe w Hoczwi oraz Przedszkole Samorządowe im. Misia Uszatka w Korczynie.

Jak przyznaje współorganizator akcji Pani Anna Nowakowska ze Stowarzyszenia Sanitas, wybór wcale nie był łatwy "W swoim życiu stawałam wiele razy przed różnymi wyborami, ale nie pamiętam tak trudnego jak ten. We wszystkich pracach skryte są uczucia, emocje i marzenia małych dzieci. Każda laurka na swój sposób zawiera w sobie cząstkę serduszka i duszy małych autorów. Zaskakującei bardzo miłe jest duże zaangażowanie, ogrom pracy oraz pomysłowość nauczycielek.

Ponadto, w związku ze szczególnym wkładem w wykonanie prac oraz promocję akcji, organizatorzy postanowili dodatkowo wyróżnić Parafialne Przedszkole im. Św. Rocha w Rzeszowie.

Do wszystkich laureatów zostaną przesłane nagrody w postaci gier, zabawek, książek oraz materiałów edukacyjnych ufundowanych przez Elżbietę Łukacijewską. Każde dziecko, które wzięło udział w akcji otrzyma również sympatyczny upominek – brelok odblaskowy.

  Facebook Twitter Poleć na Gadu-Gadu Wykop Śledzik
Informacja o funkcjonowaniu Biur Poselskich w dniu 16 czerwca 2017 r. PDF Drukuj Email

Szanowni Państwo, informujemy, że w dniu 16 czerwca 2017 r. Biura Poselskie Elżbiety Łukacijewskiej, Posła do Parlamentu Europejskiego będą nieczynne. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego już od najbliższego poniedziałku 19 czerwca 2017 r.

  Facebook Twitter Poleć na Gadu-Gadu Wykop Śledzik
Rzeszów, Wizyta profesora Dariusza Rosatiego PDF Drukuj Email

 

W dniach 11-12 maja 2017 r. w Rzeszowie przebywał profesor Dariusz Rosati, który przyjechał do stolicy Podkarpacia na zaproszenie Elżbiety Łukacijewskiej, Poseł do Parlamentu Europejskiego oraz Platformy Obywatelskiej Regionu Podkarpackiego. Profesor Rosati był gościem kolejnego spotkania organizowanego w ramach Klubu Obywatelskiego, które miało miejsce w czwartkowe popołudnie w Hotelu Prezydenckim w Rzeszowie.  Podczas merytorycznej dyskusji, w której udział wzięło blisko 100 osób rozmawiano o planie Morawieckiego oraz polityce finansowej Rządu, która przynosi fatalne dla budżetu państwa skutki. Profesor mocno krytykował rządowy program 500+, powrót do przejścia na wcześniejszą emeryturę, podwyższenie płacy minimalnej oraz likwidację obowiązku szkolnego dla 6-latków. Europarlamentarzysta zwrócił również uwagę na tempo w jakim PiS zadłuża państwo, w 2016 r. zadłużenie publiczne z tytułu sektora rządowego i samorządowego wzrosło o ponad 3 % PKB. Profesor Rosati krytykował plan Morawieckiego, który wprowadza centralny system zarządzania gospodarką, przez co cofa ją do czasów PRL-u. Zdaniem ekonomisty Polacy już w tym roku odczują skutki fatalnej polityki finansowej rządu PiS. Podczas spotkania europoseł mówił też o sprawach międzynarodowych oraz o tym jak nasz kraj jest krytykowany za decyzje sprzeczne z Traktatem Europejskim i z zasadami ustroju demokratycznego.

Kolejnym punktem wizyty profesora w Rzeszowie było spotkanie z młodymi przedsiębiorcami  oraz studentami, które odbyło się w piątkowe przedpołudnie w Podkarpackiej Przestrzeni Kreatywnej Kwadrat. Podczas tego spotkania rozmawiano o możliwościach i barierach jakie stawia przed młodymi przedsiębiorcami Unia Europejska oraz dlaczego rozwijanie dobrych stosunków z Ukrainą jest ważne dla Polski.

  Facebook Twitter Poleć na Gadu-Gadu Wykop Śledzik
Spotkanie Podkarpackiego Stowarzyszenia Głuchych z przedstawicielami rzeszowskich placówke medycznych w celu omówienia problemu dostępu osób głuchych do opieki zdrowotnej. PDF Drukuj Email

W dniu 8 maja 2017 r. odbyło się spotkanie zarządu Podkarpackiego Stowarzyszenia Głuchych w Rzeszowie z przedstawicielami największych publicznych oraz prywatnych jednostek medycznych z tego miasta. Organizatorem spotkania była Poseł do Parlamentu Europejskiego, Elżbieta Łukacijewska.

Od wielu lat współpracuję ze Stowarzyszeniem i doskonale znam ich problemy. Już wielokrotnie interweniowałam tam gdzie mogłam pomóc. Obecnie od dłuższego czasu staramy się znaleźć rozwiązanie, które poprawi dostępność osób głuchoniemych do lekarzy, zarówno w tych nagłych przypadkach jak i do specjalistów”- mówiła w trakcie spotkania Poseł Elżbieta Łukacijewska. Z kolei jak podkreślała Pani Katarzyna Hul z Podkarpackiego Stowarzyszenia Głuchych „często ważne jest przede wszystkim szybkie działanie i komunikowanie się z osobą niesłyszącą”. Dla osób głuchoniemych, podobnie jak dla osób słyszących, zdrowie jest najważniejsze, a kontakt z lekarzem nie posługującym się językiem migowym, bywa dla pacjenta niesłyszącego bardzo trudny.

Niejednokrotnie bywa tak, że na wizytę u lekarza, dorosły niesłyszący musi przyjść z własnym, zdrowym dzieckiem, które występuję w roli słuchacza. Tylko wyobraźmy sobie, że lekarz musi przekazać ustami dziecka, że jego rodzic ma chorobę nowotworową. To nie są wcale odosobnione przypadki. Ale są to sytuacje niedopuszczalne. Stąd pomysł, aby do rozmowy zaprosić przedstawicieli szpitali, przychodni oraz administracji publicznej, aby wspólnie znaleźć rozwiązanie, które takie sytuacje zniweluje.” - komentuje Poseł Elżbieta Łukacijewska.

Obecnie, według danych Podkarpackiego Stowarzyszenia Głuchych, w samym Rzeszowie mieszka około 300 osób niesłyszących. W całym województwie jest to prawie 2000 osób. Należy jednak zaznaczyć, że są to statystyki zaniżone ponieważ opierają się o liczbę członków zarejestrowanych w różnego rodzaju stowarzyszeniach, a wielu niesłyszących po prostu nie uczestniczy w życiu społecznym.

Dzisiejsze spotkanie pozwoliło nam nawiązać realny kontakt z placówkami medycznymi, które również są świadome problemów i barier z jakimi borykają się osoby głuche. Kolejnym krokiem będzie wspólne przygotowanie rekomendacji oraz propozycji możliwych rozwiązań. Widać ogromną chęć współpracy ze strony środowiska medycznego, co nas niezwykle cieszy. Pierwsze kroki będziemy stawiać w Rzeszowie, ale moim marzeniem jest stworzenie rozwiązania, które obejmie całe województwo.” - podsumowuje Elżbieta Łukacijewska.

Na zakończenie spotkania zarząd Podkarpackiego Stowarzyszenia Głuchych przekazał wszystkim przybyłym specjalną broszurę „Język migowy medycznie. Ratownictwo medyczne.” Jest to materiał dydaktyczny przygotowany przez członków Stowarzyszenia właśnie po to, aby ułatwić komunikowanie się personelu medycznego z niesłyszącym pacjentem.

 

  Facebook Twitter Poleć na Gadu-Gadu Wykop Śledzik
Więcej artykułów…
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 112

baner-kalendarz-pe

O mnie w sieci

omws-facebook

omws-nk

omws-youtube

omws-flickr

omws-poeuropejsku

newshub_logo

vote_watch_logo

Sonda

Gdzie najczęściej śledzisz informacje o aktywności Elżbiety Łukacijewskiej?
 
stopka-poczta stopka-cms stopka-memo

© 2017 - Copyright by Elżbieta Łukacijewska / Wszelkie prawa zastrzeżone przez Elżbieta Łukacijewska                                                                                      Realizacja netica.eu