Inicjatywy

karpaty_baner

 ---

miniatura kierunek_bruksela

---

zakaz_ruchu_pieszych_male

---

w_brukseli_i_strasburgu_baner

na_podkarpaciu_baner

---

wizyty_studyjne_baner

staze_praktyki_baner

---

porady_prawne_baner

wspieram_baner

Biuletyn

baner-biuletyn

 

 

Bruksela, Przyjęcie projektu opinii Elżbiety Łukacijewskiej na temat zmniejszenia emisji zanieczyszczeń przez pojazdy drogowe PDF Drukuj Email

emisjeW dniu 16 czerwca 2015 r. Komisja Transportu i Turystyki w Parlamencie Europejskim, której członkiem jest Elżbieta Łukacijewska przegłosowała projekt opinii  dotyczącej zmniejszenia emisji zanieczyszczeń przez pojazdy drogowe.

Projekt opinii Komisji Transportu i Turystyki, dla Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności , której autorem jest Poseł Łukacijewska w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenia (WE) nr 715/2007 i (WE) nr 595/2009 w odniesieniu do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń przez pojazdy drogowe poprzedzony został wieloma spotkaniami zarówno z Komisją Europejską, ekspertami oraz przedstawicielami  organizacji, a także firm związanych z przemysłem motoryzacyjnym. Wspomniane rozporzedzenie Komisji Europejskiej zmienia już dwa istniejące rozporządzenia:

  • w sprawie homologacji typu pojazdów silnikowych w odniesieniu do emisji zanieczyszczeń pochodzących z pojazdów lekkich (Euro 5 i Euro 6)
  • dotyczące homologacji typu pojazdów silnikowych i silników w odniesieniu do emisji zanieczyszczeń pochodzących z pojazdów ciężarowych o dużej ładowności

Głównym celem propozycji przygotowanej przez Poseł Łukacijewską była poprawa istniejącej legislacji - redukcja emisji spalin oraz zmniejszenie obciążeń administracyjnych dla producentów. Podstawą przygotowanego projektu opinii było wprowadzenie sygnalizatorów zmiany biegów oraz liczników zużycia paliwa.

Do przygotowanej propozyji złożonych zostało złożonych około 45 poprawek, w tym te, które wymagały wypracowania wspólnego kompromisu grup politycznych. Najbardziej wątpliwymi kwestiami okazało się być podniesienie limitu emisji węglowodorów dla samochodów na gaz i benzynę oraz uznawanie metanu, jako ekwiwalentu CO2. Kompromis dotyczący metanu - po konsultacjach z innymi grupami politycznymi została podjęta decyzja, iż posłowie wezwą Komisję Europejską do przygotowania propozycji rozporządzenia w tym zakresie, po wcześniejszej weryfikacji stanowiska przemysłu i innych interesariuszy oraz po przygotowaniu stosownego dokumentu na temat oceny oddziaływania takiej legislacji.

W przypadku kompromisu dotyczącego limitu węglowodorów - jego usunięcia lub podniesienia dla samochodów na gaz i z silnikami benzynowymi, które miało na celu uprzywilejowanie tych samochodów w oczach konsumentów i producentów - i zmniejszenie atrakcyjności samochodów z silnikami diesla, które uchodzą za największych trucicieli miejskiego powietrza.

W złożonych poprawkach można było zauważyć trzy różne podejścia - zmienić ten limit za pomocą propozycji legislacyjnej, za pomocą aktu delegowanego - czyli propozycja Komisji Europejskiej oraz całkowite usunięcie paragrafu dotyczącego zmiany limitów. Porpozycja Elżbiety Łukacijewskiej w sprawie tego kompromisu to zwiększenie limitu THC, ale nie jego całkowite usunięcie oraz upewnienie się, że takie działanie nie wpłynie na zwiększenie emisji gazów cieplarnianych.

Pełen tekst przygotowanego projektu opinii dostępny jest na stronach Komisji Transportu i Turystyki w Parlamencie Europejskim oraz pod poniższym linkiem:

Projekt opinii Komisji Transportu i Turystyki dla Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenia (WE) nr 715/2007 i (WE) nr 595/2009 w odniesieniu do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń przez pojazdy drogowe.

  Facebook Twitter Poleć na Gadu-Gadu Wykop Śledzik

baner-kalendarz-pe

O mnie w sieci

omws-facebook

omws-nk

omws-youtube

omws-flickr

omws-poeuropejsku

newshub_logo

vote_watch_logo

Sonda

Gdzie najczęściej śledzisz informacje o aktywności Elżbiety Łukacijewskiej?
 
stopka-poczta stopka-cms stopka-memo

© 2017 - Copyright by Elżbieta Łukacijewska / Wszelkie prawa zastrzeżone przez Elżbieta Łukacijewska                                                                                      Realizacja netica.eu