Inicjatywy

karpaty_baner

 ---

miniatura kierunek_bruksela

---

zakaz_ruchu_pieszych_male

---

w_brukseli_i_strasburgu_baner

na_podkarpaciu_baner

---

wizyty_studyjne_baner

staze_praktyki_baner

---

porady_prawne_baner

wspieram_baner

Biuletyn

baner-biuletyn

 

 

Bruksela, Elżbieta Łukacijewska autorem opinii w sprawie wniosku dotyczącego rozwoju biogospodarki w UE PDF Drukuj Email

sloma bioW dniu 27 listopada 2013 r. Elżbieta Łukacijewska, Poseł do Parlamentu Europejskiego będąca sprawozdawcą z ramienia Komisji Rozwoju Regionalnego (REGI) do rozporządzenia dotyczącego "Wspólnego przedsiębiorstwa na rzecz przemysłu opartego na surowcach pochodzenia biologicznego" podczas posiedzenia komisji przedstawiła przygotowany przez siebie dokument.

W przygotowanej opinii Poseł Elżbieta Łukacijewska podkreśliła jak ważna dla Europy jest biogospodarka i uniezależnienie wszystkich państw członkowskich od energii pochodzącej z paliw kopalnych. Dzięki wykorzystaniu zasobów naturalnych przy wsparciu, jakie obecnie dają biotechnologia, chemia, genetyka, a także inne nauki takie jak choćby ekonomia można będzie zapewnić obywatelom Unii Europejskiej bezpieczeństwo energetyczne w przyszłości.

Przygotowany przez Komisję Europejską wniosek dotyczy utworzenia wspólnego przedsiębiorstwa na rzecz przemysłu opartego na surowcach pochodzenia biologicznego. Zostanie ono założone przez UE oraz Konsorcjum Przemysku Opartego na Surowcach Pochodzenia Biologicznego a jego działalność a także wszelkie działania w zakresie badań naukowych i demonstracji będzie współfinansowana przez jego założycieli. Jeżeli chodzi o środki finansowe na działalność przedsiębiorstwa - to w latach 2014-2020 ma to być miliard euro płynący z UE i 2,8 miliarda euro zapewnione przez Konsorcjum. Konsorcjum to organizacja niekomercyjna, która zrzesza podmioty ze wszystkich etapów łańcucha wartości opartego na surowcach pochodzenia biologicznego - czyli małe średnie przedsiębiorstwa, klastry regionalne, europejskie stowarzyszenia handlu oraz platformy technologiczne. O przystąpienie do konsorcjum może się ubiegać każdy zainteresowany podmiot. Obecnie jest około 60 międzysektorowych, małych i dużych przedsiębiorstw (np. królewskie linie lotnicze KLM, Total, Unilever) oraz około 80 organizacji zajmujących się badaniami i nowymi technologiami - uniwersytety, platformy technologiczne etc. (np. Politechnika Madrycka czy Uniwersytet we Florencji).

W ostatnich miesiącach przy współpracy z Komisarzem Hahnem i Komisją Europejską, przedstawiciele konsorcjum zrozumieli tę wielką zależność i uzupełnianie się celów Funduszy Strukturalnych oraz tych, jakie stawia przed sobą artnerstwo publiczno-prywatne (PPP) na rzecz przemysłu opartego na surowcach pochodzenia biologicznego. Podczas gdy konsorcjum zapewnia ogromne możliwości wzrostu oraz zwiększenia liczby miejsc pracy w szczególności w obszarach wiejskich, to w tym samym czasie regiony dzięki strategiom inteligentnych specjalizacji mogą współinwestować oraz gospodarować dystrybucją projektów infrastrukturalnych takich jak budowanie biorafinerii.

Z tego tez powodu regiony, które wybrały biogospodarkę za swoją inteligentną specjalizację będą zaproszone do udziału w specjalnie ustanowionej Komisji Wdrażającej wraz z instytucjami finansowymi takimi jak Europejski Bank Inwestycyjny. Komisja Wdrażająca będzie działała niczym dźwignia, która przyciągnie dodatkowe inwestycje i zmaksymalizuje współgranie instrumentów finansowych, aby osiągnąć obrane cele. Dlatego regiony, które wybrały biogospodarkę, jako inteligentną specjalizację będą miały szansę aktywnego zaangażowania się w obiecujący i innowacyjny rynek, którego obecną wartość szacuje się na 200 miliardów euro do 2020.

Podczas przygotowywania opinii Poseł Elżbieta Łukacijewska w największym stopniu skoncentrowała się na podkreśleniu roli jaką mogłyby odegrać regiony w tej wspólnej inicjatywie technologicznej oraz jak władze lokalne i regionalne mogłyby się przyczynić do sukcesu wspólnego przedsiębiorstwa. Współpraca taka jest bowiem kluczowa jeżeli chodzi o rozkwit biogospodarki. Jak podkreśliła w dokumencie to regiony posiadają największą wiedzę dotyczącą łańcuchów wartości obecnych ich terenach - czyli gdzie znajdują się dostawcy biomasy, jaką biomasę produkują, jak wygląda stan i wydajność biorafinerii na terenie danego regionu itd. Jednośnie Poseł Łukacijewska znaznaczyła, iż w tym przypadku istotną sprawą jest podejście oddolne, czyli zaangażowanie lokalnych podmiotów we wszelkie działania, opracowywanie strategii czy też wybór celów.  Pozwoli to na stworzenie świadomego bio-społeczeństwa.

Z kolei kluczowym wyzwaniem dla dzisiejszej Europy w wymiarze makroekonomicznym jest wzmacnianie współpracy między nauką, przedsiębiorcami i władzami publicznymi w ramach tzw. potrójnego układu Triple Helix. Powstanie wspólnego przedsiębiorstwa pozwoli usprawnić funkcjonowanie potrójnego układu, czego skutkiem będzie utworzenie nowych miejsc pracy opartych na wzajemnej kooperacji uczestników życia gospodarczego, także dobre i efektywne wykorzystanie kapitału intelektualnego, szeroka i skuteczna promocja biogospodarki, innowacyjnych technologii na wszystkich etapach łańcucha wartości ze szczególnym uwzględnieniem otoczenia rolniczego i indywidualnych rolników.

Pełny projekt opinii w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Rady w sprawie wspólnego przedsiębiorstwa na rzecz przemysłu opartego na surowcach pochodzenia biologicznego dostępny jest TUTAJ.

  Facebook Twitter Poleć na Gadu-Gadu Wykop Śledzik

baner-kalendarz-pe

O mnie w sieci

omws-facebook

omws-nk

omws-youtube

omws-flickr

omws-poeuropejsku

newshub_logo

vote_watch_logo

Sonda

Gdzie najczęściej śledzisz informacje o aktywności Elżbiety Łukacijewskiej?
 
stopka-poczta stopka-cms stopka-memo

© 2017 - Copyright by Elżbieta Łukacijewska / Wszelkie prawa zastrzeżone przez Elżbieta Łukacijewska                                                                                      Realizacja netica.eu