Inicjatywy

karpaty_baner

 ---

miniatura kierunek_bruksela

---

zakaz_ruchu_pieszych_male

---

w_brukseli_i_strasburgu_baner

na_podkarpaciu_baner

---

wizyty_studyjne_baner

staze_praktyki_baner

---

porady_prawne_baner

wspieram_baner

Biuletyn

baner-biuletyn

 

 

Strasburg, Elżbieta Łukacijewska sprawozdawcą Delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego EURONEST PDF Drukuj Email

EURONEST_delegacjePodczas lutowej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, Elżbieta Łukacijewska uczestniczyła w spotkaniu Delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego EURONEST, która zajmuje się 6 państwami Partnerstwa Wschodniego (Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Mołdowa i Ukraina).

W jego trakcie przedstawiono propozycje przyszłych działań oraz zaprezentowano 4 sprawozdania. W ramach Komisji EURONEST ds. Społecznych, Edukacji, Kultury i Społeczeństwa Obywatelskiego, Pani Poseł zaprezentowała pierwsze sprawozdanie swojego autorstwa, które powstało we współpracy ze stroną armeńską. Dotyczy ono walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym w krajach Partnerstwa Wschodniego.


Jednym z głównych celów polsko-szwedzkiej inicjatywy, zainicjowanej w 2009 r. w ramach Europejskiej Polityki Sąsiedztwa (EPS), jest rozwój społeczno-gospodarczy tego regionu, a kwestia zwalczania ubóstwa i wykluczenia społecznego nie może być oderwana od warunków gospodarczych, społecznych i politycznych w poszczególnych państwach.


Główne założenia sprawozdania dotyczą:


- Zaangażowania politycznego na rzecz ograniczenia ubóstwa.

- Zwalczania ubóstwa poprzez rozwój gospodarczy, handel i integrację regionalną.

- Zwalczania ubóstwa poprzez ułatwienie rozwoju MŚP.

- Zwalczania ubóstwa i wykluczenia społecznego poprzez pracę, edukację i szkolenia.

- Systemów emerytalnych.

- Opieki zdrowotnej.


"W sprawozdaniu poruszone są głównie kwestie gospodarcze - wspieranie handlu i współpracy pomiędzy regionami czy ułatwienia dla małych i średnich przedsiębiorstw. Zaakcentowaliśmy także rolę kooperacji pomiędzy samymi państwami Partnerstwa Wschodniego i Unią Europejską. Sprawozdanie podkreśla ogromną rolę niezbędnych reform społecznych. Zachęcamy do modernizacji systemów emerytalnych i opieki zdrowotnej oraz poprawy edukacji i szkolnictwa wyższego. Zwracamy uwagę na młodzież i możliwości, jakie stawiają przed nimi staże, praktyki oraz wymiany studenckie. Nie wyodrębniliśmy konkretnej grupy społecznej, na którą nakierowany byłby raport, tylko zaakcentowaliśmy trudną sytuację występującą wśród dzieci i młodzieży, zwłaszcza z rodzin rozbitych i wielodzietnych, osób niepełnosprawnych i starszych, a więc tych które najbardziej narażone są na wykluczenie społeczne."
- skomentowała swoje sprawozdanie Elżbieta Łukacijewska.

  Facebook Twitter Poleć na Gadu-Gadu Wykop Śledzik

baner-kalendarz-pe

O mnie w sieci

omws-facebook

omws-nk

omws-youtube

omws-flickr

omws-poeuropejsku

newshub_logo

vote_watch_logo

Sonda

Gdzie najczęściej śledzisz informacje o aktywności Elżbiety Łukacijewskiej?
 
stopka-poczta stopka-cms stopka-memo

© 2017 - Copyright by Elżbieta Łukacijewska / Wszelkie prawa zastrzeżone przez Elżbieta Łukacijewska                                                                                      Realizacja netica.eu