Inicjatywy

karpaty_baner

 ---

miniatura kierunek_bruksela

---

zakaz_ruchu_pieszych_male

---

w_brukseli_i_strasburgu_baner

na_podkarpaciu_baner

---

wizyty_studyjne_baner

staze_praktyki_baner

---

porady_prawne_baner

wspieram_baner

Biuletyn

baner-biuletyn

 

 

Bruksela, Rezolucja Elżbiety Łukacijewskiej w sprawie sytuacji w Syrii PDF Drukuj Email

syriaW dniu 15 lutego 2012 r. część Posłów do Parlamentu Europejskiego oraz większość grup politycznych wystosowało wspólny projekt rezolucji w sprawie sytuacji w Syrii. Jedną z osób, które podpisały się pod tym stanowiskiem jest Elżbieta Łukacijewska, Poseł do Parlamentu Europejskiego.

Projekt stanowiska Parlamentu Europejskiego związany jest z trwającymi od ponad roku, tragicznymi wydarzeniami w tym kraju. Już pod koniec stycznia 2011 r., w Syrii, na fali masowych protestów społecznych z Tunezji oraz następnie innych państw regionu Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu, rozpoczęły się antyrządowe manifestacje. Ich kulminacyjnym punktem był dzień 15 marca 2011 r., kiedy w największych syryjskich miastach odbyły się wielotysięczne demonstracje, które syryjski reżim z prezydentem Baszarem al-Assadem na czele postanowił krwawo stłumić. Obecnie szacuję się, iż powstanie w Syrii do tej pory kosztowało życie ponad 5 400 osób, przy czym dane te, z powodu braku dostępu do wielu miast i wsi, mogą być znacznie zaniżone.

Unia Europejska w odpowiedzi na zaistniałą sytuację, wprowadziła szereg środków ograniczających wobec władz Syrii (m.in. embargo na sprzęt wojskowy; zakaz wywozu (z państw członkowskich Unii Europejskiej) określonego sprzętu, funduszy i świadczenia usług finansowych) oraz objęła środkami ograniczającymi szereg osób związanych z syryjskim reżimem i łamaniem praw człowieka.

Dotychczasowe działania Unii Europejskiej oraz szczególnie ten i poprzednie projekty rezolucji Parlamentu Europejskiego, nie są jednak powszechną praktyką wśród rządów innych państw. W związku z wetem Federacji Rosyjskiej oraz Chińskiej Republiki Ludowej w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, niemożliwe było przyjęcie rezolucji będącej wyrazem poparcia dla apelu Ligi Państw Arabskich o pluralistyczny i pokojowy proces polityczny i tym samym jednoznaczne potępienie działań reżimu prezydenta Baszara al-Assada.

Powyżej wymieniona rezolucja nie jest pierwszą dotyczącą bieżącej sytuacji w Syrii, której współautorką jest Pani Poseł. W lipcu i październiku 2011 r., Elżbieta Łukacijewska podpisała się pod projektami rezolucji w sprawie Syrii, Jemenu, Bahrajnu w kontekście sytuacji w świecie arabskim i w Afryce Północnej oraz w sprawie sytuacji w Egipcie i Syrii, zwłaszcza położenia wspólnot chrześcijańskich.

Z projektem rezolucji można zapoznać się poniżej.

DO POBRANIA: Projekt rezolucji w sprawie sytuacji w Syrii - II 2012

  Facebook Twitter Poleć na Gadu-Gadu Wykop Śledzik

baner-kalendarz-pe

O mnie w sieci

omws-facebook

omws-nk

omws-youtube

omws-flickr

omws-poeuropejsku

newshub_logo

vote_watch_logo

Sonda

Gdzie najczęściej śledzisz informacje o aktywności Elżbiety Łukacijewskiej?
 
stopka-poczta stopka-cms stopka-memo

© 2017 - Copyright by Elżbieta Łukacijewska / Wszelkie prawa zastrzeżone przez Elżbieta Łukacijewska                                                                                      Realizacja netica.eu