Inicjatywy

karpaty_baner

 ---

miniatura kierunek_bruksela

---

zakaz_ruchu_pieszych_male

---

w_brukseli_i_strasburgu_baner

na_podkarpaciu_baner

---

wizyty_studyjne_baner

staze_praktyki_baner

---

porady_prawne_baner

wspieram_baner

Biuletyn

baner-biuletyn

 

 

Strasburg,Wkrótce koniec opłat za rozmowy w roamingu PDF Drukuj Email

strasPodczas trwającej w tym tygodniu sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego posłowie przyjęlirozporządzenie w sprawie jednolitego, europejskiego rynku łączności, zapewniając, że od 15 czerwca 2017 za rozmowy i korzystanie z internetu w roamingu będziemy płacili tyle, co w kraju. Rozporządzenie gwarantuje w pełni swobodny dostęp do usług telefonii komórkowej na terenie całej UE. Rozporządzenie wprowadza też nowe zasady dotyczące otwartego dostępu do Internetu. Korzystne dla mieszkańców UE zapisy w obydwu obszarach były wynikiem negocjacji PE z Komisją i Radą, którym w czerwcu br. przewodniczył szef komisji przemysłu, badań i energii (ITRE) Jerzy Buzek.

 „Największym osiągnięciem przyjętego rozporządzenia jest ustalenie daty ostatecznego zniesienia dodatkowych opłat za roaming zarówno w połączeniach głosowych jak i w wypadku przesyłania danych i sms'ów" - powiedział Róża Thun, która z ramienia Grupy EPL koordynowała prace PE dotyczące rozporządzenia.

"Co więcej, już od 30 kwietnia 2016 odczujemy spadek cen, bo operatorzy będą mogli do naszych rachunków doliczać tylko tyle, ile faktycznie płacą operatorom za granicą czyli odpowiednio 5 eurocentów (ok. 25 groszy) za minutę połączenia wykonanego lub 1 MB ściągniętych danych i 2 eurocenty (ok. 10 groszy) za sms wysłany (+VAT) " - podkreśliła europosłanka PO.

"Zniesienie roamingu w całej UE i nowe zasady otwartego dostępu do Internetu ważyły się podczas długich i żmudnych negocjacji PE z Komisją i Radą, którym w czerwcu br. przewodniczyłem. Zapisanie daty ostatecznego zniesienia opłat roamingowych było absolutnym priorytetem PE podczas tych negocjacji, bo na to najbardziej czekali obywatele" - powiedział Jerzy Buzek. "Co więcej, dzięki porozumieniu uczyniliśmy ogromny krok w stronę ujednolicenia rynku cyfrowego. Nasza Unia cyfrowa, – której potrzebujemy tak samo jak Unii energetycznej – nabiera coraz wyraźniejszych kształtów" - dodał.

Zgodnie z rozporządzeniem od 15 czerwca 2017 operatorzy nie będą mogli nakładać na konsumentów dodatkowych opłat za korzystanie z telefonów, w tym ściąganie danych, w Unii Europejskiej. Ceny rozmów telefonicznych oraz ściągania danych za granicą, w wyniku wcześniejszych prac PE były już obniżane, natomiast dotychczas Państwa członkowskie nie chciały godzić się na całkowite zniesienie dodatkowych opłat. Obecnie maksymalne ceny w roamingu to 95 groszy za minutę połączenia wykonanego za granicą, 1 PLN za 1 MB ściągniętych danych oraz 30 groszy za wysłany sms.

Źródło: Grupa EPL w Parlamencie Europejskim

  Facebook Twitter Poleć na Gadu-Gadu Wykop Śledzik

baner-kalendarz-pe

O mnie w sieci

omws-facebook

omws-nk

omws-youtube

omws-flickr

omws-poeuropejsku

newshub_logo

vote_watch_logo

Sonda

Gdzie najczęściej śledzisz informacje o aktywności Elżbiety Łukacijewskiej?
 
stopka-poczta stopka-cms stopka-memo

© 2017 - Copyright by Elżbieta Łukacijewska / Wszelkie prawa zastrzeżone przez Elżbieta Łukacijewska                                                                                      Realizacja netica.eu