Inicjatywy

karpaty_baner

 ---

miniatura kierunek_bruksela

---

zakaz_ruchu_pieszych_male

---

w_brukseli_i_strasburgu_baner

na_podkarpaciu_baner

---

wizyty_studyjne_baner

staze_praktyki_baner

---

porady_prawne_baner

wspieram_baner

Biuletyn

baner-biuletyn

 

 

Strasburg, Apel Elżbiety Łukacijewskie ws. ostatecznego głosowania nad poprawką dotyczącą wpisania Via Carpathia do sieci bazowej PDF Drukuj Email

plenarry sesion lukacijewskaW dniu 18 listopada 2013 r. podczas sesji plenarnej PE w Strasburgu i odbywającej się wieczornej debacie na temat transeuropejskiej sieci transportowej Elżbieta Łukacijewska, Poseł do Parlamentu Europejskiego zwróciła się z prośbą do wszystkich Posłów o popracie w głosowaniu przygotowanej przez nią poprawki i jednocześnie podziękowała w imieniu swoim, jak również w imieniu mieszkańców Podkarpacia tym Posłom, którzy w liczbie 120 wcześniej pod nią się podpisali. 

19 listopada 2013 r. w Parlamencie Europejskim o godzinie 12:00 odbędzie się głosowanie w sprawie kluczowego dla Polski Wschodniej sprawozdania w sprawie wytycznych dotyczących rozwoju Trans-Europejskiej Sieci Transportowej (TEN-T). Jednym ze szlaków korytarzy transportowych ma być „Via Carpathia”, czyli międzynarodowa droga wzdłuż granicy wschodniej UE w kierunku Azji, krzyżująca się z korytarzami prowadzącymi z Europy Zachodniej do Rosji.

Elżbieta Łukacijewska wraz z Silvia Adriana Ticau rumuńską europosłanką, wiceprzewodniczącą Komisji Transportu zebrały ponad 120 podpisów pod poprawką, która wpisuje Via Carpathia do sieci bazowej na całym jej przebiegu. W trakcie swojego wczorajszego wystąpienia na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, Poseł Elżbieta Łukacijewska po raz ostatni przed dzisiejszym głosowaniem zaapelowała do zgromadzonych europosłów:

Możliwość szybkiego przemieszczania się ludzi, towarów i usług a także dostępność transportowa podnosi atrakcyjność gospodarczą i konkurencyjność regionu. Dlatego też, tak ważne jest aby kraje Unii Europejskiej, zwłaszcza te które maja zapóźnienia rozwojowe, mogły jak najszybciej zrealizować inwestycje infrastrukturalne będące jednocześnie ważnymi korytarzami transportowymi Unii Europejskiej. Rozbudowa dróg i lepsza komunikacja międzyregionalna wyraźnie wpływa na zmniejszenie bezrobocia na tych obszarach oraz przyczynia się do zmniejszenia różnic społeczno - ekonomicznych. Dlatego dzisiaj zwracam się do europosłów, przedstawicieli wszystkich grup politycznych o poparcie mojej poprawki dotyczącej włączenia szlaku drogowego Via Carpathia do sieci bazowej na całym jej przebiegu, którą poparło 120 europosłów. Z tego miejsca chciałabym im gorąco podziękować w imieniu własnym, mieszkańców mojego regionu Podkarpacia, a także w imieniu milinów ludzi dla których realizacja tej inwestycji jest nadzieją i szansą.”

Przypominamy, że drogi wpisane do sieci bazowej będą realizowane do 2030 roku, a do sieci uzupełniającej do 2050 roku. Długość polskiego odcinka „Via Carpathia” to 683 km. Koszt budowy oszacowano na 35 mld zł. Projekt zakłada połączenie już istniejących tras, z rozbudową tych odcinków, które wymagają dostosowania ich do standardów drogi międzynarodowej. Na terenie Polski Via Carpathia przebiegać będzie trasą S-19 od Barwinka po Białystok i trasą S-8 do granicy z Litwą. Szacuje się, że budowa 161 km podkarpackiego odcinka ma pochłonąć 15 miliardów złotych. Korzyści, jakie może przynieść budowa trasy są ogromne.

Nie ukrywam, że walka o tą poprawkę jest niezwykle trudna a jej finał może być bardzo różny, ale musimy walczyć. Musimy walczyć o to aby głos Polski i Podkarpacia był słyszalny w całej Europie i traktowany z odpowiednia uwagą i zrozumieniem” mówi stanowczo Elżbieta Łukacijewska.

Poniżej znajduje się link do wczorajszego wystąpienia Elżbiety Łukacijewskiej, Poseł do Parlamentu Europejskiego na sesji plenarnej PE.

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.

  Facebook Twitter Poleć na Gadu-Gadu Wykop Śledzik

baner-kalendarz-pe

O mnie w sieci

omws-facebook

omws-nk

omws-youtube

omws-flickr

omws-poeuropejsku

newshub_logo

vote_watch_logo

Sonda

Gdzie najczęściej śledzisz informacje o aktywności Elżbiety Łukacijewskiej?
 
stopka-poczta stopka-cms stopka-memo

© 2017 - Copyright by Elżbieta Łukacijewska / Wszelkie prawa zastrzeżone przez Elżbieta Łukacijewska                                                                                      Realizacja netica.eu