Inicjatywy

karpaty_baner

 ---

miniatura kierunek_bruksela

---

zakaz_ruchu_pieszych_male

---

w_brukseli_i_strasburgu_baner

na_podkarpaciu_baner

---

wizyty_studyjne_baner

staze_praktyki_baner

---

porady_prawne_baner

wspieram_baner

Biuletyn

baner-biuletyn

 

 

Październikowe sesje plenarne Paralmentu Europejskiego pod znakiem Nagrody Sacharowa PDF Drukuj Email

Aktualnie trwsacharowa druga w tym miesiącu sesja plenarna Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, w trakcie której Martin Schultz, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego miał zaszczyć wręczyć Nagrodę Sacharowa jej laureatce z 1990 r., którą została liderka birmańskiej opozycji - Aung San Suu Kyi. 23 - letni okres, jaki minął od momentu przynania nagrody do momentu możliwości jej odebrania spowodowany był faktem, iż ikona ruchu oporu wobec dyktatury w Birmie poddawana była represjom i odbywała karę w postaci aresztu domowego.

Warto przypomnieć, iż 10 października 2013 r., podczas pierwszej październikowej sesji plenarnej PE przyznana została tegoroczna Nagroda Sacharowa, która trafiła do pakistanskiej aktywistki na rzecz edukacji kobiet - Malali Yousafzai. Zaledwie 16 - letnia uczennica z miasta Mingora w Dystrykcie Swat w Pakistanie odbierze nagrodę podczas sesji plenarnej PE w Strasburgu dnia 20 listopada 2013 r. Kandydatura młodej aktywistki, która o mało nie zginęła w skierowanym przeciwko niej zamachu swoją postawą, determinacją i zaangażowaniem na rzecz walki o prawo do sprawiedliwego dostępu dzieci do edukacji zyskała uznanie w oczach Konferencji Przewodniczących PE. Pozostałymi finalistami do tegorocznej nagrody byli: Edward Snowden oraz białoruscy opozycjoniści: Aleś Bialacki, Mikoła Statkiewicz oraz Eduard Łobau.

Ustanowiona w 1988 r. Nagroda im. Sacharowa na rzecz wolności myśli jest przyznawana corocznie przez Parlament Europejski. Stanowi ona wyróżnienie dla osób lub organizacji aktywnych na polu obrony praw człowieka i wolności podstawowych. Parlament Europejski przyznaje „nagrodę za obronę praw człowieka” – w wysokości 50 tys. euro – podczas uroczystego posiedzenia w Strasburgu w okolicach 10 grudnia, w rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1948 r.

  Facebook Twitter Poleć na Gadu-Gadu Wykop Śledzik

baner-kalendarz-pe

O mnie w sieci

omws-facebook

omws-nk

omws-youtube

omws-flickr

omws-poeuropejsku

newshub_logo

vote_watch_logo

Sonda

Gdzie najczęściej śledzisz informacje o aktywności Elżbiety Łukacijewskiej?
 
stopka-poczta stopka-cms stopka-memo

© 2017 - Copyright by Elżbieta Łukacijewska / Wszelkie prawa zastrzeżone przez Elżbieta Łukacijewska                                                                                      Realizacja netica.eu