Inicjatywy

karpaty_baner

 ---

miniatura kierunek_bruksela

---

zakaz_ruchu_pieszych_male

---

w_brukseli_i_strasburgu_baner

na_podkarpaciu_baner

---

wizyty_studyjne_baner

staze_praktyki_baner

---

porady_prawne_baner

wspieram_baner

Biuletyn

baner-biuletyn

 

 

Bruksela, Odpowiedź Komisji Europejskiej na interpelację Elżbiety Łukacijewskiej w sprawie szkodliwych skutków stosowania triklosanu PDF Drukuj Email

triklosanW dniu 24 lutego 2016 r. Elżbieta Łukacijewska, Poseł do Parlamentu Europejskiego, zwróciła się do Komisji Europejskiej z pisemnym zapytaniem w sprawie szkodliwych skutków stosowania triklosanu.

Z treścią interpelacji zadanej przez Elżbietę Łukacijewską, można zapoznać się TUTAJ, a poniżej prezentujemy odpowiedź, której w dniu 20 maja 2016 r. w imieniu Komisji Europejskiej udzieliła komisarz Elżbieta Bieńkowska. 

"Komisja z uwagą analizuje wyniki przedmiotowego badania w celu ustalenia, czy triklosan można uznać za potencjalnie rakotwórczy. Zgodnie z załącznikiem V do rozporządzenia (WE) nr 1223/2009 triklosan dopuszcza się jako substancję konserwującą w produktach kosmetycznych . Uwzględniając obawy co do zdrowia ludzkiego Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów (SCCS) opublikował w 2011 r. opinię, zgodnie z którą należy ograniczyć stosowanie triklosanu. W związku z tym Komisja przyjęła rozporządzenie (UE) nr 358/2014 ograniczające stosowanie triklosanu jako substancji konserwującej w maksymalnym stężeniu 0,2 % w płynach do płukania ust oraz 0,3 % w innych kategoriach produktów.

Do chwili obecnej Komisja nie otrzymała żadnych sygnałów, wskazujących na to, że stosowanie triklosanu w produktach kosmetycznych mogłoby wiązać się z większym zagrożeniem dla zdrowia, lecz jeśli otrzyma tego rodzaju informacje, zażąda ponownej oceny tej kwestii.

Na podstawie opinii Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA) przedstawionej w ramach rozporządzenia o produktach biobójczych (UE) nr 528/2012 , Komisja przyjęła ostatnio decyzję wykonawczą (UE) 2016/110 zgodnie z którą nie zatwierdzono triklosanu do stosowania w produktach biobójczych jako środka dezynfekującego przeznaczonego do utrzymywania higieny przez ludzi (np. jako środka do dezynfekcji rąk) ponieważ ocena jego stosowania wykazała niedopuszczalne ryzyko dla środowiska.

ECHA aktualizuje co roku wykaz substancji objętych oceną w ramach REACH, aby wyjaśnić wątpliwości dotyczące potencjalnego zagrożenia dla zdrowia ludzi lub dla środowiska. Udostępnione przez ECHA narzędzie koordynacji działalności publicznej (PACT) zawiera wykaz substancji, w odniesieniu do których prowadzi się obecnie lub właśnie zakończono analizę zagrożeń stwarzanych przez substancje lub analizę najlepszej opcji zarządzania ryzykiem". 

  Facebook Twitter Poleć na Gadu-Gadu Wykop Śledzik

baner-kalendarz-pe

O mnie w sieci

omws-facebook

omws-nk

omws-youtube

omws-flickr

omws-poeuropejsku

newshub_logo

vote_watch_logo

Sonda

Gdzie najczęściej śledzisz informacje o aktywności Elżbiety Łukacijewskiej?
 
stopka-poczta stopka-cms stopka-memo

© 2017 - Copyright by Elżbieta Łukacijewska / Wszelkie prawa zastrzeżone przez Elżbieta Łukacijewska                                                                                      Realizacja netica.eu