Inicjatywy

karpaty_baner

 ---

miniatura kierunek_bruksela

---

zakaz_ruchu_pieszych_male

---

w_brukseli_i_strasburgu_baner

na_podkarpaciu_baner

---

wizyty_studyjne_baner

staze_praktyki_baner

---

porady_prawne_baner

wspieram_baner

Biuletyn

baner-biuletyn

 

 

Bruksela, Odpowiedź Komisji Europejskiej na interpelację Elżbiety Łukacijewskiej w sprawie bezpieczeństwa użytkowania e-papierosów PDF Drukuj Email

e papierosW dniu 24 lutego 2016 r. Elżbieta Łukacijewska, Poseł do Parlamentu Europejskiego złożyła pisemne zapytanie do Komisji Europejskiej w sprawie bezpieczeństwa użytkowania e-papierosów.

Z pełną treścią interepelacji przesłanej przez Poseł Łukacijewską można zapoznać się TUTAJ, a poniżej prezentujemy odpowiedź, którą w dniu 25 kwietnia 2016 r., w imieniu Komisji Europejskiej udzielił komisarz Vytenis Andriukaitis:

"Art. 20 dyrektywy w sprawie wyrobów tytoniowych (zwanej dalej „dyrektywą”) ustanawia wymogi dotyczące bezpieczeństwa i jakości papierosów elektronicznych1. Zgodnie z przepisem, który ma obowiązywać od dnia 20 maja 2016 r., wszyscy producenci i importerzy muszą zgłaszać organom państw członkowskich swoje wyroby przed ich wprowadzeniem do obrotu. W ramach tego zgłoszenia muszą dostarczać informacje na temat składników użytych w wyrobie, w tym baterii.

Producenci i importerzy są również zobowiązani do złożenia oświadczenia, że ponoszą pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo i jakość swoich produktów. Państwa członkowskie są uprawnione do żądania dalszych informacji, jeżeli uznają, że te, które im przekazano, są niekompletne. Od producentów i importerów wymaga się również, aby utworzyli i utrzymywali system zbierania informacji o wszystkich podejrzewanych niepożądanych skutkach dla zdrowia.

Oprócz przepisów dyrektywy w sprawie wyrobów tytoniowych, państwa członkowskie zobowiązane są zagwarantować, by podmioty gospodarcze wywiązywały się ze swoich zobowiązań w zakresie bezpieczeństwa produktów. Jeśli stwierdzone zostanie, że na rynku dostępne są produkty stwarzające poważne zagrożenie, państwa członkowskie powiadamiają Komisję i pozostałe państwa członkowskie za pomocą wspólnotowego systemu systemu szybkiej informacji o niebezpiecznych produktach nieżywnościowych (RAPEX)2, aby umożliwić podjęcie działań naprawczych.

Dyrektywa nie przewiduje ustanowienia wykazu producentów e-papierosów spełniających odpowiednie kryteria. Jak jednak wspomniano powyżej, wyczerpujące informacje na temat wszystkich produktów muszą być zgłaszane, w tym dane producentów. Państwa członkowskie mają obowiązek podawania do wiadomości publicznej zgłoszonych informacji szczególnie chronionych o charakterze niehandlowym". 

  Facebook Twitter Poleć na Gadu-Gadu Wykop Śledzik

baner-kalendarz-pe

O mnie w sieci

omws-facebook

omws-nk

omws-youtube

omws-flickr

omws-poeuropejsku

newshub_logo

vote_watch_logo

Sonda

Gdzie najczęściej śledzisz informacje o aktywności Elżbiety Łukacijewskiej?
 
stopka-poczta stopka-cms stopka-memo

© 2017 - Copyright by Elżbieta Łukacijewska / Wszelkie prawa zastrzeżone przez Elżbieta Łukacijewska                                                                                      Realizacja netica.eu