Inicjatywy

karpaty_baner

 ---

miniatura kierunek_bruksela

---

zakaz_ruchu_pieszych_male

---

w_brukseli_i_strasburgu_baner

na_podkarpaciu_baner

---

wizyty_studyjne_baner

staze_praktyki_baner

---

porady_prawne_baner

wspieram_baner

Biuletyn

baner-biuletyn

 

 

Bruksela, Odpowiedź Komisji Europejskiej na interpelację Elżbiety Łukacijewskiej w sprawie wirusa Zika PDF Drukuj Email

wirus zika_grafikaW dniu 25 stycznia 2016 r. Elżbieta Łukacijewska, Poseł do Parlamentu Europejskiego jako jeden z pierwszych Posłów złożyła pisemne zapytanie do Komisji Europejskiej w rozprzestrzeniającej się epidemii wirusa Zika. 

Z treścią interpelacji zadanej przez Elżbietę Łukacijewską, można zapoznać się TUTAJ, a poniżej prezentujemy odpowiedź, którą w dniu 9 marca 2016 r. w imieniu Komisji Europejskiej udzielił komisarz Vytenis Andriukaitis. 

"Komisja Europejska ściśle współpracuje z państwami członkowskimi i Europejskim Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), aby zapewnić spójną i dobrze skoordynowaną reakcję na zagrożenie wirusem Zika. Komitet ds. Bezpieczeństwa Zdrowia odbył kilka spotkań w sprawie epidemii, w oparciu o szybkie oceny ryzyka przygotowane przez ECDC na wniosek Komisji.

Nie dysponujemy obecnie ani szczepionką ani lekiem przeciw wirusowi Zika. Komisja zamierza przeznaczyć 10 mln EUR na badania mające na celu uzupełnienie szeregu luk w wiedzy na temat wirusa Zika. Europejska Agencja Leków (EMA) powołała grupę zadaniową ekspertów, posiadających specjalistyczną wiedzę w zakresie szczepień, chorób zakaźnych i innych właściwych specjalizacji, do prac nad globalną reakcją na epidemię Zika.

Ponieważ epidemia wirusa Zika nadal się rozprzestrzenia, jest prawdopodobne, że liczba zakażonych osób przybywających do UE z najbardziej dotkniętych obszarów obu Ameryk i Karaibów wzrośnie. W celu ograniczenia zagrożenia w Europie, ECDC opracowało szczegółowe informacje dla podróżnych i mieszkańców UE przebywających na obszarach dotkniętych wirusem oraz porady dla organów odpowiedzialnych za zdrowie publiczne w państwach członkowskich Unii i EOG. Zostały one zatwierdzone przez Komitet ds. Bezpieczeństwa Zdrowia.

Komisja będzie nadal śledzić sytuację we współpracy z Europejskim Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób oraz państwami członkowskimi, rozważając w razie potrzeby dalsze środki na podstawie decyzji nr 1082/2013".

  Facebook Twitter Poleć na Gadu-Gadu Wykop Śledzik

baner-kalendarz-pe

O mnie w sieci

omws-facebook

omws-nk

omws-youtube

omws-flickr

omws-poeuropejsku

newshub_logo

vote_watch_logo

Sonda

Gdzie najczęściej śledzisz informacje o aktywności Elżbiety Łukacijewskiej?
 
stopka-poczta stopka-cms stopka-memo

© 2017 - Copyright by Elżbieta Łukacijewska / Wszelkie prawa zastrzeżone przez Elżbieta Łukacijewska                                                                                      Realizacja netica.eu