Inicjatywy

karpaty_baner

 ---

miniatura kierunek_bruksela

---

zakaz_ruchu_pieszych_male

---

w_brukseli_i_strasburgu_baner

na_podkarpaciu_baner

---

wizyty_studyjne_baner

staze_praktyki_baner

---

porady_prawne_baner

wspieram_baner

Biuletyn

baner-biuletyn

 

 

Bruksela, Odpowiedź Komisji Europejskiej na interpelację Elżbiety Łukacijewskiej w sprawie rozporządzenia dotyczącego dopuszczalnych norm substancji smolistych w żywności PDF Drukuj Email

wedliny wedzoneW dniu 7 stycznia 2014 r. Elżbieta Łukacijewska, Poseł do Parlamentu Europejskiego zwróciła się do Komisji Europejskiej z interpelacją w sprawie rozporządzenia dotyczącego dopuszczalnych norm substancji smolistych w żywności.

Komisja Europejska w sierpniu 2011 r. wydała rozporządzenie dotyczące zawartości substancji smolistych w żywności. Rozporządzenie, które ma wejść w życie z dniem 19 września 2014 roku obniża dopuszczalne normy substancji smolistych w wędzonych wędlinach, w tym przypadku benzoapirenu z 5 do 2 mikrogramów na kilogram co dla bardzo wielu polskich producentów wędlin, zwłaszcza na Podkarpaciu, gdzie skupia się 95% małych przedsiębiorstw wędliniarskich, oznacza wstrzymanie produkcji i wzrost bezrobocia.

W związku z powyższym, Elżbieta Łukacijewska zwróciła się do Komisji Europejskiej z następującymi pytaniami:

1. Czy Komisja Europejska mogłaby jeszcze raz przeanalizować w/w rozporządzenie w kontekście tych najmniejszych przedsiębiorstw branży wędliniarskiej, które zajmują się produkcją wędlin według tradycyjnych receptur?

2. Czy wzorem innych krajów, jak na przykład Szwecji, jest możliwość, aby Komisja Europejska utrzymała odstępstwa w tych normach dla wybranych produktów tradycyjnych?

3. Czy Komisja Europejska prowadziła lub zamierza prowadzić konsultacje z przedsiębiorstwami branży wędliniarskiej, które miałyby na celu poinformowanie w jaki sposób najlepiej dostosować technologie, aby zachować tradycyjne sposoby produkcji wędlin i tym samym spełniać nowe normy?

Z treścią interpelacji zadanej przez Elżbietę Łukacijewską, można zapoznać się TUTAJ, a poniżej prezentujemy odpowiedź, którą w dniu 27 lutego 2014 r. w imieniu Komisji Europejskiej udzielił Komisarz UE ds. zdrowia i ochrony konsumentów - Tonio Borg: 

"1. Do Komisji nie wpłynęły dotąd dowody wykazujące, że osiągnięcie obniżonych najwyższych dopuszczalnych poziomów wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA) nie jest możliwe w przypadku tradycyjnego i regionalnego mięsa wędzonego oraz tradycyjnych i regionalnych produktów mięsnych wędzonych. Przy zastosowaniu dobrych praktyk wędzarniczych osiągnięcie obniżonych dopuszczalnych poziomów WWA w mięsie wędzonym i produktach mięsnych wędzonych wykonalne jest również w przypadku tradycyjnego wędzenia drewnem, co odnosi się także do małych przedsiębiorstw branży wędliniarskiej. Wspomniane dobre praktyki zawarte są w kodeksie postępowania w zakresie redukcji zanieczyszczenia żywności wielopierścieniowymi węglowodorami aromatycznymi (WWA) w procesie wędzenia i suszenia bezpośredniego (CAC/RCP 68-2009) .

2. Komisja nie widzi w chwili obecnej potrzeby ustanowienia odstępstwa lub specjalnego traktowania w odniesieniu do produktów tradycyjnych lub regionalnych, a państwom członkowskim nie przyznano w tej dziedzinie żadnych odstępstw.

3. Na wniosek właściwych organów Komisja mogłaby służyć pomocą w zakresie stosowania dobrych praktyk wędzarniczych zawartych w wyżej wymienionym kodeksie postępowania".

Jednocześnie Poseł Łukacijewska, interweniowała również w Ministerstwie Zdrawia oraz w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, co zaowocowało zorganizowaniem Ministra Rolnictwa
, Stanisława Kalemby z producentami tradycyjnych wyrobów wędliniarskich, w którym osobiście Pani Poseł uczestniczyła. Informacja nt. spoktania dostępna jest TUTAJ.

  Facebook Twitter Poleć na Gadu-Gadu Wykop Śledzik

baner-kalendarz-pe

O mnie w sieci

omws-facebook

omws-nk

omws-youtube

omws-flickr

omws-poeuropejsku

newshub_logo

vote_watch_logo

Sonda

Gdzie najczęściej śledzisz informacje o aktywności Elżbiety Łukacijewskiej?
 
stopka-poczta stopka-cms stopka-memo

© 2017 - Copyright by Elżbieta Łukacijewska / Wszelkie prawa zastrzeżone przez Elżbieta Łukacijewska                                                                                      Realizacja netica.eu