Inicjatywy

karpaty_baner

 ---

miniatura kierunek_bruksela

---

zakaz_ruchu_pieszych_male

---

w_brukseli_i_strasburgu_baner

na_podkarpaciu_baner

---

wizyty_studyjne_baner

staze_praktyki_baner

---

porady_prawne_baner

wspieram_baner

Biuletyn

baner-biuletyn

 

 

Bruksela, Odpowiedź Komisji Europejskiej na interpelację Elżbiety Łukacijewskiej w sprawie biopaliw nowej generacji uzyskiwanych z alternatywnych źródeł energii PDF Drukuj Email

komisja europejskaW dniu 18 października 2013 r., Elżbieta Łukacijewska, Poseł do Parlamentu Europejskiego zwróciła się do Komisji Europejskiej z interpelacją w sprawie biopaliw nowej generacji uzyskiwanych z alternatywnych źródeł, w tym m.in. paliwa wytwarzanego z alg morskich.

Poseł Elżbieta Łukacijewska zadając pytanie skierowane do Komisji Europejskiej dot. działań w tym zakresie zwróciła uwagę na fakt, iż wszystkie kraje członkowskie są zobowiązane do 2020 r. zapewnić co najmniej 10% udział energii odnawialnej w całkowitej energii użytej w transporcie oraz na to, że aktualnie laboratoria oraz przedsiębiorcy prowadzą w tym zakresie zaawansowane badania i są gotowi do uruchomienia produkcji oleju z alg na skalę przemysłową.

Z treścią interpelacji zadanej przez Elżbietę Łukacijewską, można zapoznać się TUTAJ, a poniżej prezentujemy odpowiedź, którą w dniu 3 grudnia 2013 r. w imieniu Komisji Europejskiej udzielił Komisarz UE ds. badań, innowacji i nauki - Máire Geoghegan-Quinn.

"Rozwój bezpiecznych, niezawodnych, przystępnych cenowo i ekologicznych technologii energetycznych w Europie do 2020 r. jest dla Unii Europejskiej sprawą priorytetową.

UE wspierała badania naukowe nad zaawansowanymi biopaliwami w ramach 7PR [1], w tym badania nad biopaliwami z alg, zgodnie z wymogami w zakresie zrównoważonego rozwoju określonymi w dyrektywie w sprawie odnawialnych źródeł energii [2]. Wkład UE w ramach tematu „Energia” zawartego w 7PR sięgnął 30 mln EUR, które przeznaczono na siedem projektów [3] w tej dziedzinie (z czego trzy to projekty w skali demonstracyjnej). Planuje się realizację dalszych projektów w ramach programu „Horyzont 2020” — kolejnego finansowanego przez UE programu w zakresie badań naukowych i innowacji (2014–2020), w którym przyjęto podejście zorientowane na wyzwania. Zaproszenia do składania wniosków mają zostać opublikowane w dniu 11 grudnia 2013 r. na portalu dla uczestników programu ramowego [4].

Ponadto Komisja wspiera rozwój zaawansowanych biopaliw na skalę przemysłową w kontekście europejskiej inicjatywy przemysłowej na rzecz bioenergii w ramach planu EPSTE [5]. UE wspiera rozwój tych technologii na szeroką skalę również w ramach systemu ETS [6] poprzez program NER 300 [7], przeznaczając 300 mln przydziałów na projekty demonstracyjne obejmujące biopaliwa z alg, a także poprzez programy realizowane w ramach funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności [8] oraz poprzez mechanizm finansowania oparty na podziale ryzyka obsługiwany przez Europejski Bank Inwestycyjny. Komisja nadzoruje wszystkie technologie wykorzystywane do produkcji biopaliw za pomocą narzędzia BIOMAP [9], a także poprzez wspieranie Europejskiej Platformy Technologicznej „Biopaliwa” [10], w ramach której prowadzona jest baza danych obejmująca badania naukowe oraz projekty demonstracyjne i przemysłowe.

Obecnie w Europie nie ma fotobioreaktorów do produkcji biopaliw na skalę przemysłową. Istnieje jednak kilka fotobioreaktorów produkujących algi na skalę handlową w celu pozyskiwania produktów o wartości dodanej (np. kosmetyków). Dokładna liczba tych fotobioreaktorów nie jest znana."

Przypominamy, że w dniu 27 listopada 2013 r. Elżbieta Łukacijewska, Poseł do Parlamentu Europejskiego będąca sprawozdawcą z ramienia Komisji Rozwoju Regionalnego (REGI) do rozporządzenia dotyczącego "Wspólnego przedsiębiorstwa na rzecz przemysłu opartego na surowcach pochodzenia biologicznego" podczas posiedzenia komisji przedstawiła przygotowany przez siebie dokument.


  Facebook Twitter Poleć na Gadu-Gadu Wykop Śledzik

baner-kalendarz-pe

O mnie w sieci

omws-facebook

omws-nk

omws-youtube

omws-flickr

omws-poeuropejsku

newshub_logo

vote_watch_logo

Sonda

Gdzie najczęściej śledzisz informacje o aktywności Elżbiety Łukacijewskiej?
 
stopka-poczta stopka-cms stopka-memo

© 2017 - Copyright by Elżbieta Łukacijewska / Wszelkie prawa zastrzeżone przez Elżbieta Łukacijewska                                                                                      Realizacja netica.eu