Inicjatywy

karpaty_baner

 ---

miniatura kierunek_bruksela

---

zakaz_ruchu_pieszych_male

---

w_brukseli_i_strasburgu_baner

na_podkarpaciu_baner

---

wizyty_studyjne_baner

staze_praktyki_baner

---

porady_prawne_baner

wspieram_baner

Biuletyn

baner-biuletyn

 

 

Bruksela, Interpelacja Elżbiety Łukacijewskiej w sprawie różnic w poziomie akcyzy pomiędzy UE a krajami Europy Wschodniej PDF Drukuj Email

papierosy_zdjecieW dniu 31 maja 2013 r. (opublikowano 17 czerwca 2013 r.) Elżbieta Łukacijewska, Poseł do Parlamentu Europejskiego zwróciła się do Komisji Europejskiej z interpelacją w sprawie różnic w poziomie akcyzy pomiędzy UE, a krajami Europy Wschodniej.

Pani Poseł zwróciła uwagę na fakt występowania znacznych różnic w poziomie minimalnych stawek podatku akcyzowego na wyroby tytoniowe, pomiędzy państwami członkowskimi UE, a krajami Europy Wschodniej, co ostatecznie prowadzi do niekorzystnych zjawisk gospodarczych i społecznych. Zdaniem Elżbiety Łukacijewskiej wypracowanie wspólnych rozwiązań, razem ze wschodnimi sąsiadami UE, mogłoby przyczynić się do do likwidacji lub przynajmniej zmniejszenia przemytu, znacznego udrożnienia granic oraz ożywienia współpracy gospodarczej i turystycznej pomiędzy wszystkimi partnerami.

Z treścią interpelacji zadanej przez Elżbietę Łukacijewską, można zapoznać się poniżej:

"W 2009 r. ministrowie finansów państw członkowskich UE uzgodnili poziom minimalnych stawek podatku akcyzowego na wyroby tytoniowe pochodzące z państw, które przystąpiły do UE w 2004 i 2007 r. Ma to na celu zlikwidowanie znacznych różnic wewnątrz UE, a wprowadzanie nowych przepisów zakończy się najpóźniej w 2018 r.


Decyzja ta nie dotyczy jednak państw objętych Europejską Polityką Sąsiedztwa, w tym wschodnich sąsiadów UE. W związku z tym różnice pomiędzy państwami członkowskimi UE a krajami Europy Wschodniej (Białorusią, Rosją i Ukrainą) wciąż są bardzo wysokie.


Obecna sytuacja powoduje szereg niekorzystnych zjawisk gospodarczych i społecznych, w tym przede wszystkim wysoką opłacalność przemytu wyrobów tytoniowych (nawet w ich dozwolonych ilościach) oraz tym samym znaczne utrudnienia w przekraczaniu wschodniej granicy UE.


Wypracowanie wspólnego podejścia ze strony UE i jej wschodnich sąsiadów przyczyniłoby się do likwidacji lub przynajmniej zmniejszenia przemytu, znacznego udrożnienia granic oraz ożywienia współpracy gospodarczej i turystycznej pomiędzy wszystkimi partnerami.


W związku z tym zwracam się do Komisji z następującymi pytaniami:


— Czy Komisja podejmuje działania mające na celu harmonizację stawek podatku akcyzowego na wyroby tytoniowe pomiędzy państwami członkowskimi UE a krajami Europy Wschodniej?

— Jak Komisja wspiera państwa członkowskie UE w ich staraniach udrożnienia wschodniej granicy UE oraz walki na niej z przemytem?"

DO POBRANIA: Komentarz Elżbiety Łukacijewskiej na portalu POeuropejsku.pl (13.07.2013)

Fot.: Port Europa (www.porteuropa.eu)

  Facebook Twitter Poleć na Gadu-Gadu Wykop Śledzik

baner-kalendarz-pe

O mnie w sieci

omws-facebook

omws-nk

omws-youtube

omws-flickr

omws-poeuropejsku

newshub_logo

vote_watch_logo

Sonda

Gdzie najczęściej śledzisz informacje o aktywności Elżbiety Łukacijewskiej?
 
stopka-poczta stopka-cms stopka-memo

© 2017 - Copyright by Elżbieta Łukacijewska / Wszelkie prawa zastrzeżone przez Elżbieta Łukacijewska                                                                                      Realizacja netica.eu