Inicjatywy

karpaty_baner

 ---

miniatura kierunek_bruksela

---

zakaz_ruchu_pieszych_male

---

w_brukseli_i_strasburgu_baner

na_podkarpaciu_baner

---

wizyty_studyjne_baner

staze_praktyki_baner

---

porady_prawne_baner

wspieram_baner

Biuletyn

baner-biuletyn

 

 

Bruksela, Odpowiedź Komisji Europejskiej na interpelację Elżbiety Łukacijewskiej w sprawie wstrzymania unijnych dotacji dla województwa podkarpackiego PDF Drukuj Email

komisja_europejskaW dniu 19 marca 2013 r. (opublikowano 12 kwietnia 2013 r.) Elżbieta Łukacijewska, Poseł do Parlamentu Europejskiego zwróciła się do Komisji Europejskiej z interpelacją w sprawie wstrzymania unijnych dotacji dla województwa podkarpackiego.

Pani Poseł pytała o powody wstrzymania płatności oraz okres na jaki dotacje będą zablokowane. Elżbieta Łukacijewska zapytała także o to, czy Komisja Europejska zwróciła się do Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie o przekazanie informacji, które dotacje są przedmiotem śledztwa w sprawie prawdopodobnych nieprawidłowości. Niepokój Pani Poseł wzbudził również fakt, iż Komisja Europejska zastosowała w tym przypadku odpowiedzialność zbiorową beneficjentów, pytając o podstawy takiej decyzji oraz planowane działania w celu uruchomienia środków na projekty nieobjęte śledztwem.

Z treścią interpelacji zadanej przez Elżbietę Łukacijewską, można zapoznać się TUTAJ, a poniżej prezentujemy odpowiedź, którą w dniu 23 kwietnia 2013 r., w imieniu Komisji Europejskiej, udzielił Komisarz UE ds. Polityki regionalnej - Johannes Hahn:


"1. W związku z dostępnymi aktualnie informacjami zwracającymi uwagę Komisji Europejskiej na ryzyko poważnych nieprawidłowości w programie regionalnym dla województwa podkarpackiego Komisja Europejska zobowiązana jest przeprowadzić dodatkowe weryfikacje. O wycofaniu aktualnego wniosku o płatność zdecydowała instytucja certyfikująca.

2. Czas konieczny do przeprowadzenia dodatkowych weryfikacji zależeć będzie od tego, kiedy właściwe dla tego programu organy udostępnią wymagane przez Komisję Europejską informacje.

3. W Polsce oficjalnym odpowiednikiem Komisji Europejskiej w zakresie realizacji przedmiotowego programu jest Zarząd Województwa Podkarpackiego. Jednakże biorąc pod uwagę okoliczności sprawy, Komisja Europejska zwróci się także o dodatkowe informacje do Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie.

4. Dodatkowe weryfikacje, które Komisja Europejska musi przeprowadzić, mają charakter prewencyjny i ich celem jest ochrona interesów finansowych UE. Do czasu uzyskania od władz polskich informacji dotyczących zakresu i charakteru nieprawidłowości Komisja Europejska nie będzie rozpatrywać żadnych wniosków o płatność w ramach tego programu regionalnego.

5. Komisja Europejska zwróci się o dalsze informacje do Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie, niemniej jednak organy państwa członkowskiego UE powinny równocześnie podjąć odpowiednie działania w celu jak najszybszego wyjaśnienia charakteru potencjalnych nadużyć."

  Facebook Twitter Poleć na Gadu-Gadu Wykop Śledzik

baner-kalendarz-pe

O mnie w sieci

omws-facebook

omws-nk

omws-youtube

omws-flickr

omws-poeuropejsku

newshub_logo

vote_watch_logo

Sonda

Gdzie najczęściej śledzisz informacje o aktywności Elżbiety Łukacijewskiej?
 
stopka-poczta stopka-cms stopka-memo

© 2017 - Copyright by Elżbieta Łukacijewska / Wszelkie prawa zastrzeżone przez Elżbieta Łukacijewska                                                                                      Realizacja netica.eu