Inicjatywy

karpaty_baner

 ---

miniatura kierunek_bruksela

---

zakaz_ruchu_pieszych_male

---

w_brukseli_i_strasburgu_baner

na_podkarpaciu_baner

---

wizyty_studyjne_baner

staze_praktyki_baner

---

porady_prawne_baner

wspieram_baner

Biuletyn

baner-biuletyn

 

 

Bruksela, Odpowiedź Komisji Europejskiej na interpelację Elżbiety Łukacijewskiej w sprawie kar dla Polski w rolnictwie PDF Drukuj Email

komisja_europejskaW dniu 27 lutego 2013 r. (opublikowano 14 marca 2013 r.) Elżbieta Łukacijewska, Poseł do Parlamentu Europejskiego zwróciła się do Komisji Europejskiej z interpelacją w sprawie kar dla Polski w rolnictwie.

Niepokój Pani Poseł wzbudziła decyzja Komisji Europejskiej o zwrocie przez Polskę 35 milionów euro za rzekomo niesłusznie przyznane wcześniejsze emerytury dla rolników.


Z treścią interpelacji zadanej przez Elżbietę Łukacijewską, można zapoznać się TUTAJ, a poniżej prezentujemy odpowiedź, którą w dniu 22 kwietnia 2013 r., w imieniu Komisji Europejskiej, udzielił Komisarz UE ds. Rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich - Dacian Cioloş:

"Decyzja o wyłączeniu 35 mln EUR z finansowania UE opiera się na procedurze sprawdzania zgodności rozliczeń. Odnosi się ona do finansowania przez UE systemu wczesnych emerytur w Polsce. Komisja Europejska stwierdziła, że władze polskie nie sprawdziły prawidłowo kryteriów kwalifikowalności.


W szczególności kryterium wspomniane przez Szanowną Panią Poseł dotyczy weryfikacji prowadzenia przez rolnika działalności gospodarczej przez skorzystaniem z wcześniejszej emerytury
.

Zdaniem Komisji Europejskiej obowiązujące przepisy przewidują, że rolnik musiał prowadzić działalność gospodarczą przed skorzystaniem z wcześniejszej emerytury. Władze polskie sprzeciwiły się takiemu podejściu, uważając, że wymogi przewidziane w rozporządzeniu uznaje się za spełnione, o ile wnioskodawca był właścicielem gospodarstwa przez okres co najmniej dziesięciu lat i był w pełni ubezpieczony jako rolnik przez co najmniej pięć lat.


Służby audytowe Komisji Europejskiej stwierdziły, że w Polsce nie zostały przeprowadzone żadne kontrole mające na celu sprawdzenie, czy rolnicy faktycznie sprzedawali (część) swojej produkcji (np. sprawdzając, czy istnieją faktury). Władze polskie weryfikowały wyłącznie powierzchnię gospodarstwa i na okres programowania 2004-2006 przyjęły minimalną powierzchnię 1 ha, a na okres programowania 2007-2013 – minimalną powierzchnię 3 ha, zakładając, że było to dowodem na istnienie działalności gospodarczej.

2. Komisja Europejska uważa, że ten system kontroli miał poważne niedociągnięcia, narażając fundusze UE na znaczące ryzyko nieprawidłowości. Komisja Europejska podjęła decyzję o wyłączeniu z finansowania UE 5 % wydatków za lata 2004-2006 i 2 % wydatków za lata 2007-2013 (podwyższony próg zmniejszył ryzyko dla Funduszu)."

  Facebook Twitter Poleć na Gadu-Gadu Wykop Śledzik

baner-kalendarz-pe

O mnie w sieci

omws-facebook

omws-nk

omws-youtube

omws-flickr

omws-poeuropejsku

newshub_logo

vote_watch_logo

Sonda

Gdzie najczęściej śledzisz informacje o aktywności Elżbiety Łukacijewskiej?
 
stopka-poczta stopka-cms stopka-memo

© 2017 - Copyright by Elżbieta Łukacijewska / Wszelkie prawa zastrzeżone przez Elżbieta Łukacijewska                                                                                      Realizacja netica.eu