Inicjatywy

karpaty_baner

 ---

miniatura kierunek_bruksela

---

zakaz_ruchu_pieszych_male

---

w_brukseli_i_strasburgu_baner

na_podkarpaciu_baner

---

wizyty_studyjne_baner

staze_praktyki_baner

---

porady_prawne_baner

wspieram_baner

Biuletyn

baner-biuletyn

 

 

Bruksela, Odpowiedź Komisji Europejskiej na interpelację Elżbiety Łukacijewskiej w sprawie pieszych przejść granicznych Polski z Białorusią, Rosją i Ukrainą PDF Drukuj Email

komisja_europejskaW dniu 18 lutego 2013 r. Elżbieta Łukacijewska, Poseł do Parlamentu Europejskiego zwróciła się do Komisji Europejskiej z interpelacją w sprawie pieszych przejść granicznych Polski z Białorusią, Rosją i Ukrainą.

Zadane pytanie dotyczyło kwestii ich większej ilości na wschodniej granicy Polski, będącą jednocześnie granicą zewnętrzną Unii Europejskiej.

Niepokój Pani Poseł wzbudził fakt, iż pomimo ich dużego znaczenia w rozwoju gospodarczym regionów przygranicznych, obecnie istnieją jedynie 2 przejścia graniczne tego typu, z czego np. żadne w Bieszczadach na Podkarpaciu.

Z treścią interpelacji zadanej przez Elżbietę Łukacijewską można zapoznać się TUTAJa poniżej prezentujemy odpowiedź, którą w imieniu Komisji Europejskiej, udzielił Komisarz UE ds. Rozszerzenia i polityki sąsiedztwa - Štefan Füle:


"1. Komisja Europejska wspiera rozwój istniejących i budowę nowych pieszych przejść granicznych na zewnętrznych granicach UE jako formę zwiększania sprawnie zarządzanej mobilności osób oraz rozszerzania kontaktów międzyludzkich.

2. Decyzja o otwarciu nowych zewnętrznych przejść granicznych należy do zainteresowanych państw członkowskich UE. Zgodnie z art. 34 kodeksu granicznego Schengen, państwa członkowskie UE zgłaszają Komisji Europejskiej wykaz swoich przejść granicznych.

3. Programy w zakresie współpracy transgranicznej na lata 2007–2013 w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Partnerstwa (ENPI) wspierają rozbudowę infrastruktury przejść granicznych na zewnętrznych granicach UE. Pomoc dotycząca wschodnich granic Polski została przewidziana w programie Litwa-Polska-Rosja oraz Polska-Białoruś-Ukraina.

Z powodu wyczerpania budżetu nie przewiduje się udzielenia wsparcia w ramach trwających programów dla żadnych dodatkowych działań. Niemniej jednak wsparcie dla budowy nowej infrastruktury przejść granicznych, w tym pieszych przejść granicznych, może być uwzględnione w programach współpracy transgranicznej na lata 2014–2020, które powstaną w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa (ENI) i które są obecnie opracowywane.

Programy te będą realizowane na zasadzie zarządzania dzielonego, zatem ich realizacja powierzona zostanie instytucjom zarządzającym państw członkowskich UE. Państwa uczestniczące w każdym konkretnym programie decydować będą o tym, które działania otrzymają współfinansowanie.

Ponadto istnieje możliwość synergii z działaniami realizowanymi w ramach programu operacyjnego „Rozwój Polski Wschodniej", współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR)."

  Facebook Twitter Poleć na Gadu-Gadu Wykop Śledzik

baner-kalendarz-pe

O mnie w sieci

omws-facebook

omws-nk

omws-youtube

omws-flickr

omws-poeuropejsku

newshub_logo

vote_watch_logo

Sonda

Gdzie najczęściej śledzisz informacje o aktywności Elżbiety Łukacijewskiej?
 
stopka-poczta stopka-cms stopka-memo

© 2017 - Copyright by Elżbieta Łukacijewska / Wszelkie prawa zastrzeżone przez Elżbieta Łukacijewska                                                                                      Realizacja netica.eu