Inicjatywy

karpaty_baner

 ---

miniatura kierunek_bruksela

---

zakaz_ruchu_pieszych_male

---

w_brukseli_i_strasburgu_baner

na_podkarpaciu_baner

---

wizyty_studyjne_baner

staze_praktyki_baner

---

porady_prawne_baner

wspieram_baner

Biuletyn

baner-biuletyn

 

 

Bruksela, Odpowiedź Komisji Europejskiej na interpelację Elżbiety Łukacijewskiej w sprawie zagrożenia wirusem afrykańskiego pomoru świń PDF Drukuj Email

komisja_europejskaW dniu 30 stycznia 2013 r. (opublikowano 12 lutego 2013 r.) Elżbieta Łukacijewska, Poseł do Parlamentu Europejskiego zwróciła się do Komisji Europejskiej z interpelacją w sprawie zagrożenia wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASFV).

Niepokój Pani Poseł wzbudziło zagrożenie hodowli świń w Unii Europejskiej, w tym szczególnie w Polsce, w związku ze zwiększoną ilością zarażonych stad w Rosji i na Ukrainie.

Z treścią interpelacji zadanej przez Elżbietę Łukacijewską, można zapoznać się TUTAJ, a poniżej prezentujemy odpowiedź, którą w imieniu Komisji Europejskiej, niedawno udzielił Komisarz UE ds. Zdrowia i polityki konsumenckiej - Tonio Borg:


"Komisja Europejska bardzo uważnie śledzi sytuację związaną z afrykańskim pomorem świń na wschodnich granicach Unii Europejskiej, zwłaszcza na Ukrainie i w Federacji Rosyjskiej. Na Ukrainie zgłoszono tylko jedno ognisko tej choroby i według wszystkich dostępnych informacji opanowano je i zwalczono.

Za pośrednictwem laboratorium referencyjnego UE ds. afrykańskiego pomoru świń Komisja Europejska zapewniła już pomoc techniczną i wsparcie dla Ukrainy głównie w zakresie diagnozowania choroby i gotowości na jej wystąpienie.

Dyrektywą Rady 2002/60/WE ustanowiono kompleksowy zbiór zharmonizowanych zasad zwalczania afrykańskiego pomoru świń w UE. Państwa członkowskie posiadają plany awaryjne mające zapewnić szybkie opanowanie i zwalczenie choroby. Biuro ds. Żywności i Weterynarii w Dyrekcji Generalnej Komisji ds. Zdrowia i Konsumentów prowadzi obecnie szereg kontroli w państwach członkowskich, aby upewnić się, że ich awaryjne plany zwalczania chorób zwierząt, w tym afrykańskiego pomoru świń, pozwolą właściwie zareagować na ewentualne wystąpienie choroby.

Szczegółowe środki zapobiegające rozprzestrzenianiu afrykańskiego pomoru świń z Rosji przez pojazdy używane do przewozu świń zostały określone w decyzji Komisji 2011/78/UE."

  Facebook Twitter Poleć na Gadu-Gadu Wykop Śledzik

baner-kalendarz-pe

O mnie w sieci

omws-facebook

omws-nk

omws-youtube

omws-flickr

omws-poeuropejsku

newshub_logo

vote_watch_logo

Sonda

Gdzie najczęściej śledzisz informacje o aktywności Elżbiety Łukacijewskiej?
 
stopka-poczta stopka-cms stopka-memo

© 2017 - Copyright by Elżbieta Łukacijewska / Wszelkie prawa zastrzeżone przez Elżbieta Łukacijewska                                                                                      Realizacja netica.eu