Inicjatywy

karpaty_baner

 ---

miniatura kierunek_bruksela

---

zakaz_ruchu_pieszych_male

---

w_brukseli_i_strasburgu_baner

na_podkarpaciu_baner

---

wizyty_studyjne_baner

staze_praktyki_baner

---

porady_prawne_baner

wspieram_baner

Biuletyn

baner-biuletyn

 

 

Bruksela, Interpelacja Elżbiety Łukacijewskiej w sprawie przemysłu lotniczego w kontekście zmian rozporządzenia REACH PDF Drukuj Email

dolina_lotnicza_logoW dniu 15 listopada 2012 r. (opublikowano 30 listopada 2012 r.) Elżbieta Łukacijewska, Poseł do Parlamentu Europejskiego zwróciła się do Komisji Europejskiej z interpelacją w sprawie przemysłu lotniczego (Doliny Lotniczej na Podkarpaciu) w kontekście zmian rozporządzenia REACH.

Zadane pytanie dotyczyło planowanych zmian w Załączniku XIV Rozporządzenia REACH dotyczącego bezpiecznego stosowania chemikaliów.

Niepokój Pani Poseł wzbudziło wpisanie do tego dokumentu tzw. chromianów, czyli soli kwasu chromowego, które wykorzystywane są przy produkcji części i służą ich ochronie przed korozją. Taka zmiana spowoduje, iż nie będą one mogły być w dalszym ciągu użytkowane, po określonym terminie, chyba, że zostanie udzielone zezwolenie. Jest to jednak procedura czasochłonna, co może wpłynąć na zachwianie ciągłości produkcji w przemyśle lotniczym UE (w tym także Dolinie Lotniczej na Podkarpaciu).


Z treścią pytania zadanego przez Elżbietę Łukacijewską można zapoznać się poniżej:

"W związku z obecnym przeglądem rozporządzenia REACH dotyczącego bezpiecznego stosowania chemikaliów oraz propozycjami zmian w Załączniku XIV tego rozporządzenia, zwracam się do Komisji Europejskiej z następującą kwestią.

W przemyśle lotniczym UE powszechnie stosowane są tzw. chromiany, czyli sole kwasu chromowego. Są one wykorzystywane przy produkcji części i służą ich ochronie przed korozją. Wpływają tym samym na wysoką jakość i bezpieczeństwo użytkowania tych produktów.

W swojej propozycji Komisja chce, aby substancje zaliczane do tej grupy znalazły się w uaktualnionym Załączniku XIV rozporządzenia REACH. Spowoduje to, iż nie będą one mogły być użytkowane po określonym terminie, chyba że zostanie udzielone zezwolenie.

Procedura uzyskania takiej zgody przez producentów i importerów jest czasochłonna i musi zostać przeprowadzona oddzielnie przez każdy z podmiotów (w tym także przez MŚP). Wymaga to tym samym wielu porozumień na różnych szczeblach produkcji, tak aby zachowana została jej ciągłość.

W związku z faktem, iż dotychczasowe stosowanie tzw. chromianów oznacza ich obecność w przemyśle lotniczym UE przez kolejne 30-40 lat, zwracam się do Komisji z następującymi pytaniami:

1. Jakie są działania Komisji, aby w wyniku zmiany rozporządzenia REACH nie doszło do zachwiania ciągłości produkcji w przemyśle lotniczym UE?

2. Jaka jest procedura odwoławcza od rozporządzenia REACH i czy czas jej trwania nie wpłynie na ciągłość produkcji w przemyśle lotniczym UE?

3. Czy Komisja nie uważa za zasadne, aby wydłużyć czas potrzebny dla producentów i importerów do lepszego przygotowania się do zmian (np. do 48 miesięcy)?"

  Facebook Twitter Poleć na Gadu-Gadu Wykop Śledzik

baner-kalendarz-pe

O mnie w sieci

omws-facebook

omws-nk

omws-youtube

omws-flickr

omws-poeuropejsku

newshub_logo

vote_watch_logo

Sonda

Gdzie najczęściej śledzisz informacje o aktywności Elżbiety Łukacijewskiej?
 
stopka-poczta stopka-cms stopka-memo

© 2017 - Copyright by Elżbieta Łukacijewska / Wszelkie prawa zastrzeżone przez Elżbieta Łukacijewska                                                                                      Realizacja netica.eu