Inicjatywy

karpaty_baner

 ---

miniatura kierunek_bruksela

---

zakaz_ruchu_pieszych_male

---

w_brukseli_i_strasburgu_baner

na_podkarpaciu_baner

---

wizyty_studyjne_baner

staze_praktyki_baner

---

porady_prawne_baner

wspieram_baner

Biuletyn

baner-biuletyn

 

 

Bruksela, Interpelacja Elżbiety Łukacijewskiej w sprawie grup producenckich w Europie Środkowo-Wschodniej PDF Drukuj Email

komisja_europejskaW dniu 4 września 2012 r. (opublikowano 21 września 2012 r.) Elżbieta Łukacijewska, Poseł do Parlamentu Europejskiego (Członkini Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi - AGRI) zwróciła się do Komisji Europejskiej z interpelacją w sprawie grup producenckich w Europie Środkowo-Wschodniej.

Zadane pytanie dotyczyło działań popularyzujących zreszanie się europejskich rolników w grupach producenckich oraz istnienia ogólnoeuropejskiego wykazu takich podmiotów i sytuacji Polski w tym kontekście.

Z treścią pytania zadanego przez Panią Poseł można zapoznać się TUTAJ, a poniżej prezentujemy odpowiedź, którą w imieniu Komisji Europejskiej, niedawno udzielił Komisarz UE ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Dacian Cioloş:

"Jak Szanownej Pani Poseł wiadomo, producentów indywidualnych, w szczególności producentów owoców i warzyw, zachęca się do przystępowania do organizacji producentów, które w sektorze owoców i warzyw otrzymują wsparcie UE na realizację programów operacyjnych. W państwach członkowskich, które przystąpiły do UE w 2004 r. i po tym roku, grupy producentów w tym sektorze również korzystają ze wsparcia UE w celu osiągnięcia statusu organizacji producentów w terminie maksymalnie pięciu lat.

KE współfinansuje co roku kampanie informacyjne na temat Wspólnej Polityki Rolnej, które mają na celu w szczególności wyjaśnienie polityki prowadzonej w tej dziedzinie, wniesienie wkładu w tę politykę oraz jej realizację i rozwijanie; promowanie europejskiego modelu rolnictwa i wyjaśnianie społeczeństwu, na czym on polega; informowanie rolników i innych podmiotów działających na obszarach wiejskich; a także podnoszenie świadomości opinii publicznej na temat zagadnień i celów tej polityki.

W odniesieniu do sektora owoców i warzyw w 2010 r. w Polsce działało 37 organizacji producentów i 174 grup producentów. Oznacza to znaczny wzrost w porównaniu z wynikami z 2004 r., kiedy to odnotowano 7 organizacji producentów i 23 grupy producentów, a ich liczba stale rośnie. W ostatnich latach udział Polski w łącznym unijnym wsparciu dla producentów stale wzrasta: z 4% w 2005 r. (0,2 mln EUR w łącznej kwocie 5,3 mln EUR) i 89% w 2011 r. (174,0 mln EUR w łącznej kwocie 194,8 mln EUR). W latach 2004–2011 Polska skorzystała z 69% łącznego wsparcia UE-27 dla tego środka: z 470 mln EUR wypłaconych w ciągu tych ośmiu lat polskie grupy producentów otrzymały 323 mln EUR."

  Facebook Twitter Poleć na Gadu-Gadu Wykop Śledzik

baner-kalendarz-pe

O mnie w sieci

omws-facebook

omws-nk

omws-youtube

omws-flickr

omws-poeuropejsku

newshub_logo

vote_watch_logo

Sonda

Gdzie najczęściej śledzisz informacje o aktywności Elżbiety Łukacijewskiej?
 
stopka-poczta stopka-cms stopka-memo

© 2017 - Copyright by Elżbieta Łukacijewska / Wszelkie prawa zastrzeżone przez Elżbieta Łukacijewska                                                                                      Realizacja netica.eu