Inicjatywy

karpaty_baner

 ---

miniatura kierunek_bruksela

---

zakaz_ruchu_pieszych_male

---

w_brukseli_i_strasburgu_baner

na_podkarpaciu_baner

---

wizyty_studyjne_baner

staze_praktyki_baner

---

porady_prawne_baner

wspieram_baner

Biuletyn

baner-biuletyn

 

 

Bruksela, Lipcowe interpelacje Elżbiety Łukacijewskiej PDF Drukuj Email

dyrektywa_azotanowa_zdjecieW lipcu 2012 r. Elżbieta Łukacijewska, Poseł do Parlamentu Europejskiego wystosowała do Komisji Europejskiej cztery interpelacje: pierwszą nt. zapobieganiu rakowi przewodu pokarmowego i zarządzania tą kwestią w Unii Europejskiej. Drugą poświęconą tzw. "Dyrektywie azotanowej" oraz trzecią i czwartą nt. kontroli statków rybackich w Polsce oraz finansowaniu budowy drogi ekspresowej S-19 w Polsce:

1) Rak przewodu pokarmowego  jest odpowiedzialny za 375 tys. zgonów obywateli Unii Europejskiej rocznie. Wskaźnik śmiertelności tego rodzaju raka jest wyższy niż wskaźniki dla raka piersi, szyjki macicy czy płuc.

Pomimo tych statystyk, Unia Europejska do tej pory nie przyjęła ukierunkowanego podejścia mającego na celu zmniejszenie zachorowalności na różne rodzaje raka przewodu pokarmowego i śmiertelnością z nimi związaną.

Ponadto, obecne podejście do walki z rakiem zasadniczo koncentruje się na leczeniu, zbyt mało uwagi poświęca się jednak profilaktyce. Odnosi się to szczególnie do krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

W związku z tym problemem Pani Poseł wystąpiła z pytaniami dotyczącymi planów Komisji Europejskiej w celu podniesienia świadomości i lepszego informowania obywateli Unii Europejskiej na temat zagrożeń związanych z rakiem przewodu pokarmowego i profilaktyki w tym zakresie. Dodatkowo poruszono kwestię stymulowania wymiany informacji i najlepszych praktyk na szczeblu Unii Europejskiej wśród badaczy w tej dziedzinie, na przykład poprzez ustanowienie Europejskiego Instytutu Raka.

2) Dyrektywa w sprawie ochrony wód przed zanieczyszczeniami spowodowanymi przez azotany pochodzenia rolniczego (91/676/EWG), zwana "Dyrektywą azotanową", zakłada wprowadzenie w państwach członkowskich Unii Europejskiej tzw. "obszarów szczególnie narażonych" (OSN). Obecnie jest to 21 obszarów w całej Polsce (1,49% powierzchni kraju).

W związku z rekomendacją Komisji Europejskiej, aby cały kraj został objęty tą kategorią, co może spowodować dodatkowe koszty dla polskich rolników, Elżbieta Łukacijewska wystosowała interpelację, w której pyta o zasadność takiej rekomednacji ze strony Komisji Europejskiej.

3) W Polsce zarejestrowanych jest 790 statków rybackich, które w okresie maj 2007 r. – grudzień 2011 r. zostały skontrolowane 10 832 razy, podczas gdy przykładowo w Finlandii, w tym samym okresie, na 3 332 zarejestrowanych statków przeprowadzono tylko 51 kontroli. Kontrole te są nie tylko czasochłonne, ale również kosztowne.

W związku z tym Pani Poseł wystosowała pytanie o ich przyczynę i zasadność.

4) S19 (odcinek tzw. „Via Carpathia") to zaplanowana droga ekspresowa, która ma połączyć największe miasta Polski Wschodniej – Białystok, Lublin i Rzeszów. Jej trasa ma przebiegać pomiędzy przejściami granicznymi z Białorusią w Kuźnicy Białostockiej oraz Słowacją w Barwinku. Powstanie takiego szlaku komunikacyjnego jest ogromną szansą na stymulację rozwoju gospodarczego Polski Wschodniej, w tym m.in. Podkarpacia.

W związku z pojawiającymi się w mediach informacjami, iż Komisja Europejska nie przewiduje finansowania tej inwestycji w ramach ogólnopolskiego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, lecz ze środków regionalnego Programu Operacyjnego Rozwoju Polski Wschodniej, Elżbieta Łukacijewska spytała o stanowisko Komisji Europejskiej w tej kwestii.

Z pełną treścią pytań zadanych przez Panią Poseł można zapoznać się TUTAJ.

  Facebook Twitter Poleć na Gadu-Gadu Wykop Śledzik

baner-kalendarz-pe

O mnie w sieci

omws-facebook

omws-nk

omws-youtube

omws-flickr

omws-poeuropejsku

newshub_logo

vote_watch_logo

Sonda

Gdzie najczęściej śledzisz informacje o aktywności Elżbiety Łukacijewskiej?
 
stopka-poczta stopka-cms stopka-memo

© 2017 - Copyright by Elżbieta Łukacijewska / Wszelkie prawa zastrzeżone przez Elżbieta Łukacijewska                                                                                      Realizacja netica.eu