Wydrukuj tę stronę
maj 10, 2012

Bruksela, Wizyta studyjna przedstawicieli środowisk rolniczych w Parlamencie Europejskim

wizyta_studyjna_srodowisk_rolniczychW dniach 6 maja – 10 maja 2012 r. na zaproszenie Elżbiety Łukacijewskiej, Poseł do Parlamentu Europejskiego do Brukseli przyjechali podkarpaccy przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Grup Producenckich, Kół Gospodyń Wiejskich oraz sołtysi.


Celem wyjazdu były konsultacje w sprawie planowanej reformy Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej po 2013 r. Program obejmował spotkania z Posłami zasiadającymi w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi (AGRI), możliwość przyjrzenia się pracom Komisji oraz wizytę w brukselskiej winnicy Domaine du Ryd'Argent stanowiącej doskonały przykład przedsiębiorstwa produkcyjnego, które odniosło sukces również przy pomocy unijnych funduszy.

wizyta_studyjna_srodowisk_rolniczych2Pierwszy dzień wizyty w stolicy Unii Europejskiej, w związku z późnym przyjazdem uczestników, rozpoczął się uroczystą kolacją inaugurującą pobyt zaproszonych gości w brukselskiej restauracji Colmar. Kolejny dzień pobytu otworzyło spotkanie z Panem Leszkiem Gasiem z Działu Komunikacji Parlamentu Europejskiego, który w trakcie krótkiej prelekcji przedstawił mechanizmy kierujące działalnością Parlamentu Europejskiego oraz instytucji unijnych. Kolejnym punktem spotkania była dyskusja z udziałem Posłów zasiadających w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jarosławem Kalinowskim, Czesławem Siekierskim oraz oczywiście Elżbietą Łukacijewską, w trakcie której Goście z Podkarpacia przedstawili swoje najważniejsze oczekiwania dotyczące podkarpackiego rolnictwa w kontekście przyszłej nowej perspektywy finansowej 2014-2020 oraz mieli okazję zadać pytania dotyczące spraw i problemów nurtujących ich środowiska.

Na zakończenie pobytu w Parlamencie Europejskim wszyscy udali się do Parlamentarium, czyli Centrum dla Zwiedzających PE. Dzięki interaktywnym instalacjom zupełnie z innej perspektywy zobaczyli Parlament Europejski. Multimedialne przewodniki zabrały uczestników wizyty studyjnej w podróż przez historię integracji europejskiej. Parlamentarium wypełnione mnóstwem atrakcji, poczynając od tunelu głosów przedstawiającego wszystkie języki Europy po wirtualny udział w pracach Posłów w ogromnej sali imitującej salę plenarną.

Trzeci dzień pobytu w Brukseli rozpoczęła wizyta w belgijskiej winnicy Domaine du Ryd'Argent. Uczestnicy mieli możliwość zwiedzić linię produkcyjną oraz winnice znajdujące się na terenie ośrodka, a także zdegustować sześć rodzajów win stanowiących sztandarowy produkt przedsiębiorstwa. Następnie, grupa udała się na zwiedzanie centrum Brukseli oraz Atomium zlokalizowanego w dzielnicy Laeken, na przedmieściach stolicy. Podsumowanie wyjazdu stanowiła kolacja pożegnalna z udziałem Pani Poseł, po której uczestnicy wyruszyli w drogę powrotna do Polski.