Wydrukuj tę stronę
maj 06, 2022

Strasburg, Europosłowie apelują o wsparcie dla polskiej turystyki i transportu

Transport i turystyka to branże, które bardzo dotkliwie odczuwają wprowadzone w związku z wojną w Ukrainie sankcje. Dlatego dziś europosłowie zaapelowali do Komisji Europejskiej o pilne przeprowadzenie ekonomicznej i społecznej oceny skutków wojny w tych sektorach oraz o wsparcie finansowe, szczególnie dla krajów sąsiadujących z Ukrainą, w celu złagodzenia negatywnych skutków i zapewnienia sprawnego funkcjonowania rynku wewnętrznego UE.

 

„Pokój, wolność, bezpieczeństwo i demokracja są bezcenne i wojna w Ukrainie jest tego najlepszym przykładem. Ofiarą wojny i koniecznych sankcji jest zarówno sektor transportu jak i turystyki. Dlatego apeluję do Komisji Europejskiej o finansowe wsparcie dla transportu i turystyki, ale także dla jednostek samorządu terytorialnego, zwłaszcza w Polsce, bo ten samorząd terytorialny kosztem swoich dochodów wspiera i pomaga uchodźcom z Ukrainy”, skomentowała przyjętą dziś przez Parlament Europejski rezolucję na temat wpływu rosyjskiej napaści na Ukrainę na sektor transportu i turystyki, europosłanka Elżbieta Łukacijewska.

 

Z inicjatywy eurodeputowanej w dokumencie znalazły się zapisy nawołujące do wsparcia dla polskiej branży turystycznej.

 

„Turyści rezygnują z podróży do Polski w obawie przed skutkami wojny. Widzę to wyraźnie w moim regionie, w Bieszczadach. Ale pomimo tych problemów i pomimo odczuwalnych jeszcze skutków pandemii Covid19, branża turystyczna aktywnie wspiera uchodźców z pogrążonej w wojnie Ukrainy i robi to, co potrafi najlepiej, czyli organizuje transport, zapewnia noclegi i wyżywienie setkom tysięcy obywateli Ukrainy. Dlatego tak ważne jest skuteczna pomoc finansowa dla turystyki i zapewnienie pewnej przyszłości dla sektora”, dodała Elżbieta Łukacijewska.