Wydrukuj tę stronę
październik 22, 2019

Strasburg, Debata na temat edukacji seksualnej w Polsce.

Dnia 21 października 2019 r. w poniedziałek wieczorem w Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbyła się debata na temat edukacji seksualnej w Polsce.

 

W minionym tygodniu polski Sejm głosami PiS zdecydował, by skierować do dalszych prac obywatelski projekt złożony przez inicjatywę „Stop pedofilii”, zakładający kary za „publicznie propagowanie lub pochwalanie zachowań o charakterze pedofilskim”, a także, co budzi ogromne  kontrowersje: kary do trzech lat więzienia za „propagowanie lub pochwalanie podejmowania przez małoletniego obcowania płciowego lub innej czynności seksualnej” m.in. w ramach edukacji, leczenia czy też opieki nad dziećmi.

 

W związku z powyżej przedstawioną sytuacją w Polsce, na wniosek Socjalistów i Demokratów, do której należy partia Wiosna w PE zorganizowana została debata. Podczas dyskusji, głos zabrało ponad 20 parlamentarzystów różnych frakcji.

 

Europosłowie PiS podczas debaty próbowali przekonać, że władze nie pracują nad żadnym prawem o karach za edukację seksualną.

 

Udział w debacie wzięła również europosłanka Europejskiej Partii Ludowej Elżbieta Łukacijewska, która wyraziła zdziwienie, że prowadzona jest debata o edukacji seksualnej w Polsce oraz, że władze w Polsce są głuche na wszelkie racjonalne i naukowe argumenty. W XXI wieku deprawacją nie jest edukowanie o seksie, lecz odmawianie rzetelnej edukacji o seksualności – mówiła poseł Łukacijewska.

 

Papież Franciszek powiedział, że seks jest darem Boga. Edukacja seksualna musi być prowadzona w szkołach. Powiedział to w trosce o młode pokolenie – kontynuowała Elżbieta Łukacijewska.

 

Europosłanka Łukacijewska przybliżyła również dane według których w Polsce wzrasta liczba niepełnoletnich dziewczyn, które zachodzą w ciążę. Wzrasta liczba osób, które odbierają sobie życie poprzez brak zrozumienia, nietolerancję i nienawiść. Tylko w 2018 r. 13,5 tys. dzieci w Polsce padło ofiarą przemocy seksualnej.