"Podkarpackie w Europie - współpraca samorządowa na rzecz rozwoju" – to temat wydarzenia, które odbyło się dniu 17 marca 2025 r. (poniedziałek) w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie. Spotkanie odbyło się z inicjatywy Elżbiety Łukacijewskiej, Posłanki do Parlamentu Europejskiego oraz Posła do Parlamentu Europejskiego Jacka Protasa – pomysłodawcy całego cyklu przy współpracy z Teresą Kubas-Hul, Wojewodą Podkarpackim.
Spotkanie było okazją do dyskusji na temat konieczności utworzenia specjalnego instrumentu finansowego wspierającego województwa przygraniczne, sąsiadujące z Rosją i Białorusią i Ukrainą. Regiony te stoją przed szczególnymi wyzwaniami wynikającymi z aktualnej sytuacji geopolitycznej i gospodarczej, dlatego kluczowe jest podjęcie skoordynowanych działań zarówno na poziomie krajowym, jak i unijnym.
Podczas konferencji prasowej, w której udział wzięli również samorządowcy: Janusz Błotnicki – Burmistrz Tyczyna oraz Tomasz Skoczylas Burmistrz Głogowa Małopolskiego jej uczestnicy zaznaczyli konieczność powołania przez Komisję Europejską specjalnego mechanizmu finansowego, który dedykowany byłby regionom przygranicznym: województwu Podlaskiemu, Warmińsko-Mazurskiemu, Lubelskiemu i Podkarpackiemu. Do tej pory wydarzenie w tej formule odbyło się w Białymstoku i Lublinie.
Jak podkreślała Elżbieta Łukacijewska podczas konferencji prasowej: „Wraz z obecnym tu na konferencji Jackiem Protasem, Posłem do Parlamentu Europejskiego oraz naszymi kolegami z Platformy Obywatelskiej w Parlamencie Europejskim zabiegamy o to, aby utworzyć dodatkowy mechanizm, który pozwoli sięgać po środki na różne inwestycje, na rozwiązania na które dziś nie do końca można przeznaczyć pieniądze w środkach, które są dostępne m.in. w ramach Funduszu Spójności. Ta inicjatywa, skupia nie tylko 4 województwa przygraniczne z Polski, ale jest też dedykowana 9 krajom UE".
Zaznaczono, iż głównym założeniem utworzenia tzw. funduszu pomocy i wsparcia dla regionów przygranicza, jest wsparcie finansowe poprzez różnego rodzaju narzędzia samorządów, ale także m.in. przedsiębiorców o czym wspomniał Poseł Jacek Protas – były Marszałek i Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego.
Uczestniczący w konferencji prasowej oraz dyskusji podkarpaccy samorządowcy: Janusz Błotnicki – Burmistrz Tyczyna oraz Tomasz Skoczylas – Burmistrz Głogowa Małopolskiego wyrazili uznanie wobec działań podejmowanych przez Posłankę Łukacijewską oraz przedstawili samorządową perspektywę w kontekście do planowanego uruchomienia mechanizmu wsparcia finansowego.
Zwieńczeniem piątkowej konferencji było podpisanie listu do Przewodniczącej Komisji Europejskiej, Ursuli von der Leyen, z apelem o utworzenie dedykowanego mechanizmu finansowego wspierającego rozwój regionów przygranicznych pod którym podpisało się niemal 100 podkarpackich samorządowców.
W dniu 29 listopada 2024 r. (piątek) w Sanoku miały miejsce uroczyste obchody Dnia Górnika. W uroczystościach Barbórkowych w zastępstwie Elżbiety Łukacijewskiej uczestniczyła przedstawicielka biura poselskiego w Sanoku – Ewa Mrugała. W imieniu Pani Poseł przekazała ona wszystkim pracownikom Orlen S.A – Oddział PGNiG w Sanoku podziękowania za codzienny trud i poświęcenie, a także złożyła życzenia zdrowia, wszelkiej pomyślności, satysfakcji z wykonywanych obowiązków oraz nieustającej opieki górniczej patronki – Świętej Barbary.
Spotkanie było okazją do wręczenia górniczych odznaczeń i awansów zawodowych.
Obchody Barbórkowe uświetnił bogaty program artystyczny.
W dniach 1-5 grudnia 2024 r Elżbieta Łukacijewska Posłanka do Parlamentu Europejskiego gościła w Brukseli 50-osobową grupę mieszkańców Podkarpacia. Tym razem uczestnikami wycieczki edukacyjnej do Parlamentu Europejskiego byli głównie mieszkańcy okolic Krosna, Jasła, Strzyżowa i Łańcuta.
Głównym punktem pobytu była oczywiście wizyta w Parlamencie Europejskim oraz prelekcja na temat funkcjonowania Unii Europejskiej i jej głównych instytucji Nie zabrakło jednak czasu również na wizytę w Brugii, oraz zwiedzanie historycznego centrum Brukseli, która robi szczególne wrażenie w tym okresie, przyozdobiona świątecznymi dekoracjami.
Uczestnicy wyjazdu mieli również okazję zwiedzić Dom Historii Europejskiej oraz zobaczyć Atomium – symboliczny model cząsteczki żelaza powiększony 165 miliardów razy.
Dnia 14 grudnia (sobota) 2024 roku miał miejsce piękny jubileusz 10-lecia Szkoły Muzycznej I Stopnia w Kańczudze oraz nadanie szkole sztandaru i imienia Marii Szymanowskiej, jednej z pierwszych wybitnych kompozytorek i pianistek Europy, ozdoby carskich salonów Moskwy i Petersburga.
Dzięki władzom samorządowym, dyrekcji szkoły, nauczycielom, uczniom, rodzicom oraz wszystkim przyjaciołom, placówka ta stała się oazą artystycznego rozwoju, źródłem inspiracji oraz dumą lokalnej społeczności. W imieniu Elżbiety Łukacijewskiej Posłanki do Parlamentu Europejskiego gratulacje dotychczasowych osiągnięć oraz życznia kolejnych lat prężnej działalności i odkrywania nowych talentów, złożyła asystentka: Paulina Sowa.
1 października (wtorek) 2024 roku odbyła się uroczysta inauguracja Roku Akademickiego w Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku. W imieniu Elżbiety Łukacijewskiej Posłanki do Parlamentu Europejskiego, w wydarzeniu uczestniczyła asystentka Katarzyna Rysz-Jęczkowska.
Podczas uroczystości na ręce Rektora, dr. hab. inż. Mateusza Kaczmarskiego, prof. UP, przekazała serdeczne życzenia wszelkiej pomyślności oraz okolicznościowy adres. W liście Pani Poseł wyraziła uznanie dla władz uczelni za jej dynamiczny rozwój, a całej społeczności akademickiej życzyła, aby nowy rok akademicki przyniósł sukcesy, sprzyjał rozwojowi osobistemu oraz pozwolił na realizację ambitnych celów.
4 października (piętek) 2024 roku Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe SP ZOZ w Sanoku obchodziło Dzień Ratownika Medycznego. W uroczystościach w imieniu Elżbiety Łukacijewskiej Posłanki do Parlamentu Europejskiego uczestniczyła asystentka, Katarzyna Rysz-Jęczkowska, która na ręce Dyrekotr Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego Pani Beaty Pieszczoch przekazała serdeczne podziękowania za niesioną pomoc i codziennie świadczenia, jakie niosą potrzebującym pracownicy zrzeszeni w strukturach BPR Sanok. Podczas wydarzenia miało miejsce uroczyste przekazanie trzech nowych karetek ratowniczych, które będą służyć zarówno mieszkańcom powiatów sanockiego, bieszczadzkiego i leskiego, jak również turystom licznie odwiedzającym tą część województwa podkarpackiego.
5 grudnia (czwartek) 2024 roku w Sanoku odbyła się uroczystość z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. W imieniu Elżbiety Łukacijewskiej Posłanki do Parlamentu Europejskiego w wydarzeniu uczestniczyła asystentka Katarzyna Rysz-Jęczkowska, która przekazała na ręce Pani Prezes Ireny Gil-Staroszczuk serdeczne podziękowania za codzienną służbę oraz najserdeczniejsze życzenia dla wszystkich wolontariuszy zrzeszonych w Powiatowym Centrum Wolontariatu w Sanoku.
Uroczysta Gala Wolontariatu zgromadziła w Sanockim Domu Kultury licznych gości, którzy od lat wspierają działania Zarządu PCW Sanok. Tak liczna obecność i wysoka frekwencja wskazują na szacunek, jakim darzona jest w powiecie sanockim organizacja niosąca pomoc najbardziej tego potrzebującym. Wydarzenie uświetniły występu przygotowane przez uczniów i podopiecznych kół wolontariackich zrzeszonych w strukturach organizacji.
Dnia 10 stycznia (piątek) 2025 r. na zaporoszenie Wojewody Podkarpackiego: Teresy Kubas-Hul odbyło się spotkanie zespołu eksperckiego dotyczące funkcjonowania szpitali w Lesku, Sanoku i Ustrzykach Dolnych. W spotkaniu uczestniczyli starostowie powiatów: sanockiego: Robert Pieszczoch, leskiego: Wojciech Stelmach i bieszczadzkiego: Marek Andruch oraz dyrektorzy szpitali w Lesku, Sanoku i Ustrzykach Dolnych, a także dyrektor Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie: Teresa Gwizdak, dyrektor Regionu Podkarpackiego Bank Gospodarstwa Krajowego: Beata Rapa oraz dyrektorzy z Wydziału Polityki Społecznej i biura prawnego PUW w Rzeszowie. Niestety europosłanka Elżbieta Łukacijewska nie mogła pojawić się na spotkaniu osobiście, dlatego reprezentowała ją asystentka: Paulina Sowa.
Elżbieta Łukacijewska Posłanka do Parlamentu Europejskiego wielokrotnie angażowała się w pomoc i wspieranie działalności podkarpackich placówek, dlatego trzyma kciuki za odpowiedzialne decyzje. Poprawa sytuacji zdrowotnej i dostępności wymaga działania ponad podziałami, a jedynym celem który przyświeca podejmowanym decyzjom powinno być dobro mieszkańców. Pani Poseł ma świadomość, że nie jest to proste i łatwe, ale wierzy w mądrość i odpowiedzialność osób decyzyjnych. .
Zdjęcia Jerzy Żygadło/ PUW Rzeszów
W dniu 6 grudnia (piątek) 2024 roku w Krośnie odbyły się uroczystości Barbórkowe organizowane przez PGNiG Technologie Grupa Orlen. W wydarzeniu w imieniu Posłanki do Parlamentu Europejskiego Elżbiety Łukacijewskiej uczestniczyła asystentka Katarzyna Rysz - Jęczkowska, która przekazała na ręce Prezesa Krzysztofa Janasa najserdeczniejsze życzenia dla całej Górniczej Braci. Barbórkowe uroczystości zgromadziły liczne grono gości, którzy przez swoją obecność wyrazili podziękowanie i wdzięczność za lata wzajemnej współpracy. Podczas uroczystości zostały także nadane odznaczenia, które otrzymali najbardziej zasłużeni pracownicy.Uroczystości były także okazją do integracji oraz wspólnego spotkania całej krośnieńskiej załogi.